topbanner


Dünyanın En Uzun Köprüsünde Berdan Civata İmzası

İstanbul’daki köprülerden sonra, bu defa da Çanakkale Köprüsü Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlıyor.
 
İki kıtayı Çanakkale’de birbirine bağlayan Asma Köprü, orta ayak açıklığının 2023 metre uzunlukta olması nedeniyle, “Dünyanın En Uzun Asma Köprüsü’’ unvanını alacak. Daha önce bu unvan 1900 m. ile Japonya’daki Akashi Kaikyo Köprüsüne ait idi.
 
MÖ 1200’lü yıllarda, Troya Savaşlarının geçtiği ve Homeros’un İlyada Destanı’nda şiirsel bir şekilde anlattığı bölgede, toplam uzunluğu 4000 metreyi geçen köprünün yapımına geçtiğimiz 2018 yılında başlandı.
 
 
Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 100’ncü yılında, 2023’te açılması planlanan köprünün, orta ayak aralığı 2023 metre olarak düşünülmüş ve bu haliyle dünyanın en uzun asma köprüsü unvanını kazanmıştır. 
 
Avrupa’nın en uzun ikincisi olan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü Osman Gazi Köprüsü’nün, 252 metre yükseklikteki kulelerini taşıyan her biri 10,1 m. boyda, 780 kg ağırlıktaki 370 adet ankraj cıvatalarını Japon Köprü Devi IHI’ya 2015’teüreten Berdan Cıvata, bu işten para kazanmasa da çok önemli bir bilgi birikimi ve eşsiz bir deneyim kazanmıştı.
 
 
Bu bilgi birikimini Dünyanın en uzunu unvanını alan Çanakkale Asma Köprüsünde değerlendiren Berdan Cıvata, böylelikle Mega Köprülerin bağlantı elemanlarında deneyim ve söz sahibi bir firma oldu. Bu nedenle Berdan Cıvata bugün yarım asrı aşan tecrübesi ve bilgi birikimi ile dünyanın neresinde olursa olsun ve ne kadar büyük olursa olsun her türlü MEGA Projelerde çözüm ortağı olmaya hazırdır.
 
780 adet 10,2 metre boyda M85 çapta ankraj cıvatasını, 2 ay olan teslim süresini 2 hafta kısaltarak başarı ile tamamlamış, Çanakkale Köprüsü şantiyesine teslim etmiştir.
 
 
Bugün 40’ı mühendis, 290 çalışanı olan Berdan Cıvata ve Laboratuvar Hizmetleri Sanayi AŞ, 40 yıl önce Tarsus’ta 150 m2’lik bir atölye olarak kurulmuştu. 2000 yılında 25 çalışanı ile 400 m2’lik atölyesinden, Tarsus–Mersin Organize Sanayi Bölgesine, 1500 m2’lik yeni fabrika binasına taşındı. 2018’e gelindiğinde 3 parsel daha alarak, mega projelerden gelen ve gittikçe  artan taleplere cevap vermek üzere kapalı alanlarını 12 bin m2’ye toplam alanını ise 33 bin m2’ye kadar büyütmüştür.
 
Bu 33 bin m2’lik tesislerde; sıcak–soğuk cıvata üretimleri, otomatik ve manuel somun üretimleri, bunların kuyu tipi, kamara tipli ve kontünü bantlı fırınlarda sertleştirilmeden sonra bunların elektro galvaniz, sıcak galvaniz ve çinko lamel kaplama tesislerinde, korozyona karşı koruyucu kaplama yapılmaları ve tamamı aynı çatı altında olan bu tesislerin, Türkiye’de sektörün ISO EN 17025’e göre Akredite Belgeli tek laboratuvarı ile destekleniyor oluşu, Berdan Cıvatayı Mega Projeler dünyasında aranan bir çözüm ortağı durumuna getirmiştir. 
 
 
Yüzyılın projesi sayılan Anadolu ve Kıbrıs adası arasında denizin 250 metre altından giden 80 km. boyda 1,6 m. çaplı içme suyu projesinin bütün bağlantı elemanlarını 6500 saat tuz püskürtme testine dayanımlı bir boya ile kaplayarak korozyona dayanımlarını sağlayan Berdan Cıvata. Bunun dışında Azerbaycan’dan çıkıp Türkiye’den 1800 km geçerek Yunanistan üzerinden Avrupa’ya giden Tanap Doğalgaz boru hattının bütün pompa istasyonlarının flanş cıvatalarını xylan (teflon) ile kaplayarak onlara 2400 saat tuz testine dayanımlı bir korozyon direnci kazandırmıştır.
 
Yukarıda belirttiğimiz gibi Mega Projelerde çalışarak elde ettiğimiz bilgi birikimi ve kazandığımız eşsiz deneyimler nedeniyle buğum dünyanın neresinde ve ne büyüklükte olursa olsun Berdan Cıvata San. AŞ Mega Projelerde Bağlantı Elemanları konusunda çözüm ortağı olmaya hazırdır. 
 
TARSUS’dan Dünyaya Rüzgar Türbini Bağlantı Elemanları
 
• Kafes Temeli Ankrajları
• Levha Ankrajları
• 10.9 Yüksek Dirençli Saplama Civatası ve Kesme Somunlar
 
Hepsi Aynı Tesiste
 
• M100 Çap’a kadar (8.8- 10.9 - 12.9 kalite Cıvata, Somun ve Ankraj Civataları)
• Isıl İşlem Tesisi (Kamara Tipli, Kontinü ve Kuyu Tipi)
• Elektrogalvaniz ve Çinko Lamel Kaplama Tesisi
•Hidrojen Gevrekliği Riski Olmadan Sıcak Daldırma Galvaniz Tesisi (Berdan patentlidir)
• Türkiye’nin Tek ISO 17025 Uygunluğu olan Akredite Sertifikalı Laboratuvarı
 
 
 
 

Tarih : 10.5.2019