topbanner


Türkiye’nin Bağlantı Elemanları Temsilcileri, Besiad’ın Yıllık Değerlendirme Toplantısında Bir Araya Geldi

Türkiye Bağlantı Elemanları Derneği  BEİAD’ın  2018 yılı Değerlendirme ve  2019 Stratejileri Toplantısı, 18 Aralık 2018 tarihinde BESİAD Başkanı Sayın Mustafa Tecdelioğlu’nun yönetiminde düzenlendi.Toplantıda dünyanın ve Türkiye’nin genel ekonomik ve sektörel durumu, 2018 yılının genel değerlendirmesi,  2019 yılı için öngörüler, olası senaryolara karşı alınabilecek önlemler, bağlantı elemanları sektörünün aldığı global etkiler ve sektörü daha rekabetçi noktaya taşımak için stratejiler konuşuldu.
 
BESİAD Başkanı Mustafa Tecdelioğlu açılış konuşmasında, derneğin şu an 92 olan üye sayısının her yıl artış göstererek 2019 yılında 100 üyeye ulaşmasını beklediklerini ifade etti.

“Bağlantı Elemanları üretiminde Avrupa’da ilk üçteyiz”.
 
2018 yılını değerlendirirken,  
 
Bağlantı Elemanları Sektörü açısından yıla umutlu başlandığını, ihracat ve iç satış rakamlarının oldukça memnun edici düzeyde seyrettiğini fakat Temmuz ayında sonra dövizin yükselmesi nedeniyle yaşanan ekonomik krizin tüm piyasayı olumsuz etkilediğini belirtti. Tecdelioğlu, “2018 yılında, 135 bin ton ile ihracatımız 500 milyon dolara ulaştı. Geçen yıl ile kıyaslandığında tonaj ve değer olarak yaklaşık %24 oranında büyüme kaydedildi. Otomotiv, beyaz eşya, çelik konstrüksiyon, mobilya gibi sektörlerde kullanılan cıvatalarla beraber toplam 1 milyar dolarlık bağlantı elemanı  ihraç edildiğini söyleyebiliriz”. 

“Hedefimiz,  2023 yılına kadar 1.5 milyar dolar değerinde ihracat yapmaktır”
 
Mustafa Tecdelioğlu , aynı zamanda Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptığı  MATİL  A.Ş.(Malzeme  Test ve İnovasyon Laboratuvarları)’nin sektöre sağladığı hizmetleri  anlattı. Türk firmalarının uluslararası fuarlara katılımlarına yönelik planlanan desteklere değinerek,  GENÇ BESİAD organizasyonunu destekleyen tavsiyelerde bulundu.
 
Sayın Tecdelioğlu ayrıca, Eylül ayında İtalya Milano’da, UDIB’in düzenlediği “Bağlantı Elemanlarında Kalite” temalı toplantısında ilk temelleri atılan “Dünya Bağlantı Elemanları Derneği” projesinin oluşum sürecinden de bahsetti.

“1 milyon tonluk pazar büyüklüğündeyiz.”
 
BERDAN CIVATA – HASAN ŞEMSİ 
 
Tarsus merkezli Berdan Cıvata’nın sahibi Sayın Hasan Şemsi, konuşmasında özellikle bağlantı elemanlarındaki ihracatın artmasından ve  ithalat-ihracat miktarı arasındaki farkın önceki yıllara göre daralmasından dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti. Berdan Cıvata olarak 2018 yılındaki ihracatlarının 10 milyon doları bulduğunu ve Türkiye’nin tek akredite belgeli laboratuvarına sahip olduklarını belirtti. Sayın Şemsi, laboratuvarlarının dışa açık hizmet verdiğini ve büyük cıvata üreticilerine hizmet vermek amaçlı Avrupa’nın 500 tonluk en büyük çekme cihazını yaparak bünyelerinde bulundurduklarını paylaştı.

 
KROMAN ÇELİK – NECDET UTKANLAR
 
Çeliğin hammadde olarak Türkiye’de üretilmesinin, bağlantı elemanları sektörünün önünü açtığını ve bu durumun mutluluk verici olduğunu belirtti. Kroman Çelik olarak, Bağlantı Elemanları sektörüne daha sağlıklı ve güvenilir hammadde sağlamak için gayret ettiklerini ve yatırımlarını bu yönde yaptıklarını ilave etti.

 
SİMAR - MARCEL MORI
 
SİMAR Firması sahibi Sayın Marcel Mori, BESIAD’ı temsilen konuşmacı olarak gittiği International Fastener Show China Fuarından izlenimlerini ve Uzakdoğu bölgesindeki fuarlara Türk firmalarının katılım göstermelerine yönelik önerilerini dile getirdi. Ekonomik dalgalanmalara ve olumsuzluklara rağmen Türk firmaların yatırımlarına devam etmesi, kendilerini geliştirmeye yönelik çalışması Türkiye Bağlantı Elemanları Sektörünün önünün açık olduğuna ve geleceğe yönelik umut verdiğine işaret etti.

 
ATLAS VİDA – SELÇUK MATARACI
 
2019 yılının ilk çeyreğinde beklenen piyasa daralmasının olası etkileri ve alınacak önlemlere değindi.
Sektördeki firmaların özellikle fiyat ve vadeler konusunda tutarlı olmaları yönünde önerilerinde bulundu.

 
MURAT CIVATA – GÜNDÜZ DENİZ
 
Murat Cıvata’nın sahibi Sayın Gündüz Deniz 2018 yılının ikinci yarısındaki tüm ekonomik olumsuzluklara rağmen Bağlantı Elemanları Sektörünün ilerlemeye devam ettiğini ve geliştiğini, sektörün lokomotif firmalarının yurtiçi ve yurtdışı yatırımlarına devam etmesinin sevindirici ve gurur verici olduğunu ifade etti. 2019 yılında sektör için daha güzel gelişmelerin olacağına inandığını ve iyi dileklerini iletti.

“Ülkemizin ve sektörümüzün önünü açacak olan,  katma değerli üretim ve ihracata yönelmektir.”

 
BOLT BAĞLANTI – REMZİ TOPUK 
 
Bolt Bağlantı Elemanları’nın sahibi Sayın Remzi Topuk, Bağlantı Elemanları Sektörünün ne kadar emek gerektiren bir sektör olduğundan bahsederek, daha da ileriye götürmek için hammadde/filmaşin tedariği konusunda millileşmenin önemine ve gereğine vurgu yaptı. Sektörün özellikle son 10 yılda kalite ve yeterlilik açısından büyük gelişme gösterdiğini, ihracatını arttığını, katma değerli ürünlerin üretiminde artış olduğunu belirtti. Remzi Topuk, tüm sektör firmalarına yaşanan geçici zorlukları kendilerini yeniden düzenleme fırsatı olarak görmeleri ve iyimser yaklaşmaları konusunda tavsiyelerde bulundu.

 
CEVİZ PRES – EMRE CEVİZCİ
 
Sektördeki eğitim boşluğu ve kalifiye personel yetersizliğin konusuna değindi. İhracat ağırlıklı üretim yapmanın önemini vurguladı.

 
SERMET KALIP – FAHRİ YAZICI  
 
Sektördeki daralmanın hissedildiğini ve ihracat hedefli çalışmanın önemli olduğunu belirtti.

“Türkiye Bağlantı Elemanları Sektörünün,  dünya pazarında daha rekabetçi olabilmesi için çelik firmalarının desteğine ihtiyaç var”

 
NORM CIVATA – FATİH UYSAL
 
NORM Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Fatih Uysal, kalite ölçütlerinin çok hassas olmasından dolayı üreticiler adına zorlayıcı faktörleri bulunduğunu ifade etti. Tek taraflı mağduriyetlere sebebiyet vermemek adına, üreticiler adına kalite standartlarında oluşan aşırı hassas sapmalarda mücadele etmenin gerekliliğine vurgu yaptı. Fatih Uysal,  Amerika’nın Çin’e koyduğu ilave vergilerin Avrupa ülkeleri, Çin ve Türkiye’ye olan yansımalarından bahsederek Bağlantı Elemanları Sektörüne etkilerini paylaştı. 
 
“Ülkemizin ve sektörümüzün önünü açacak olan,  katma değerli üretim ve ihracata yönelmektir.”
 
Norm Cıvata’nın faaliyetlerinden bahseden Sayın Uysal, kapasitenin 130 bin tonlara ulaştığını, 2019 yılı için hedeflenen kapasitenin ise 120 bin ton olduğunu söyledi. İhracat değerlerinin 100 milyon Euro üzerinde olmasına rağmen istenen karlılık düzeyinde olmadığını ve sektörde fiyat stabilitesini korumanın tüm üreticiler için önemine değindi.

 
BERDAN CIVATA – ZEYNEP ŞEMSİ  
 
Bağlantı Elemanları Sektöründeki firmaların daha verimli ve güvenli şartlarda çalışabilmesi, daha paylaşımcı ve birlikte hareket edebilmesi için neler yapılabileceğini paylaştı.

 
OBEL CIVATA – TURGAY NACAROĞLU
 
Bağlantı Elemanlarının üretim aşamasındaki zorluklarından bahsederken aynı zamanda hammadde, kalıp ve diğer ekipmanların yerli üretiminin olmasının Türkiye’yi avantajlı ve rekabetçi konuma taşıdığına değindi. Sektörün geldiği durum itibariyle ihracatın ithalattan fazla olmasının da sevindirici olduğunu söyledi. Türkiye’nin fiyat ve lojistik bakımdan, Avrupa ülkeleri için avantajlı bir pazar olduğunu ve Türk üreticilerin bunu değerlendirmesi gerektiğini belirtti.  İhracata yönelmenin önemine değinirken, Türk üreticilerinin fiyat istikrarını korumaları tavsiyesinde bulundu. 


 

Tarih : 18.02.2019