Hedefimiz KLR Markamızı Sıcak Dövmede Avrupa'da Zirveye Taşımak | BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Güncellendi
preloader
saved
Operation Successful !

Thank you for choosing us

loader

Hedefimiz KLR Markamızı Sıcak Dövmede Avrupa'da Zirveye Taşımak

1995 yılında Kazım Kaleli tarafından kurulmuş olan Kaleliler Bağlantı Elemanları 15’i mühendis, 30’u beyaz yakalı olmak üzere 108 kişi ile hizmet vermektedir. 
 
Ankara Saray’da 14 dönüm açık alan üzerinde, 9.500 m2 kapalı alanda kurulan olan modern fabrikamızda Avrupa standartlarında üretim yapmaktayız.
 
Üretim 
Sıcak dövme ve talaşlı imalat ile çap M24 - M72 arası ve 900 mm boya kadar, 8.8, 10.9, 12.9 kalitelerde yüksek dayanımlı standart ve özel çelik cıvatalar üretiyoruz. M24 çapın altındaki ürünleri de Norm Cıvata’nın bölge baş bayii olmamız nedeniyle yüksek adetlerde stok tutuyoruz.  Yani üretim ve satış ile birlikte M8’den M72’ye kadar olan tüm talepleri karşılayabiliyoruz.
• Sıcak dövme ve talaşlı imalat ile cıvata ve çok özel parçalar, M20-M72 arası çaplarda sıcak dövme ile somun,
• Çap 8 mm- 220 mm aralığında saplama, ankraj ve ovalanmış parçalar,
• Isıl işlemli malzemelerden başta 8.8 ve 10.9 , Gr.B7 olmak üzere çeşitli kalite standartlarında kalitede yüksek dayanımlı ve istenilen uzunlukta saplamalar, 
• Siparişe göre özel ve proje bazlı parçalar üretmekteyiz. Ayrıca kendi şartnamemize uygun fason pul üretimi yaptırmaktayız. 
Termin süremizi  ortalama 4 hafta olarak korumaya çalışıyoruz. Aylık üretim kapasitemiz 500 tondur.
 
Makine parkuru
Sıcak dövmede 3 hattımız var. Bunun yanı sıra,  işleme merkezlerimiz, özel parçalar üretebildiğimiz CNC’ler, yüksek kapasiteli sıcak dövme somun hattı , somun diş açma makinelerimiz, üretim şeklimize hitap etmek üzere özel tasarım yapılmış CNC makinelerimiz , ovalama ve kaplama hattımız mevcuttur.
İhracat ve hedefler 
İsveç, Almanya ve İtalya başta olmak tüm Avrupa’ya siparişe göre üretim ve ihracat yapmaktayız. İhracatın cirodaki payı geçen yıl itibariyle %14 civarındadır. Amacımız bu oranı önce %25 ve daha sonra % 50 ye çıkarmaktır. 
İhracatımızın geçen yıla göre artış göstermesinde  yeni fabrikamıza taşınmamızın da etkisi oldu. Kapasitemizi genişlettikten sonra yurtdışına daha fazla yoğunlaşmayı uygun bulduk. 
 
Hammadde
Hammaddeyi yurtiçindeki çelik üreticilerinden temin ediyoruz. Uzakdoğu’dan hammadde getirtmiyoruz, sadece müşterimizin tercihine göre İtalya ve Almanya’dan hammadde ithalatı yapıyoruz. Hammadde alırken %100 çatlak kontrollü ve sertifikalı olmasına özen gösteriyoruz. Ağırlıklı olarak çubuk kullanıyoruz. 
 
Kalite Yönetim Sistemi
Kalite yönetim sistemi olarak Canias ERP kullanıyoruz. Üretimde hammadde giriş kontrolünden itibaren her şey sistemde kayıtlıdır. Kayıtlar sonsuza dek sistemde kayıtlı  kalıyor ve yedeği de alınıyor. Canias sisteminde kayıtlı olan döküm numaralarından başlayarak iş emriyle üretime başlanıyor. Üretime hangi malzemenin kullanıldığı kaydedilerek başlanıyor, o döküm numarasıyla kesim işlemine alınıyor ve diğer üretim ve takip süreci devam ediyor.
 
Kaplama-Isıl İşlem
Kendi bünyemizde Cr+3 elektro-galvaniz kaplama yapabiliyoruz ancak geomet kaplama ve sıcak daldırma galvanizi tedarikçilerimiz aracılığı ile yapıyoruz. Bu süreçte tabii ki mühendislerimiz de sürekli kontrollerini yapıyorlar. Ürünleri müşterilerimize 3.1.B sertifikaları ile ölçüm test sonuçları ile sevk ediyoruz.
Şu an itibariyle, ısıl işlemi bir mühendisimizin kontrolü altında olacak şekilde dışarda yaptırıyoruz. Gelen malzeme yine ayrıca burada da kontrol edildikten sonra kaplamaya gönderiliyor. Kaplamadan gelince yine kontrol edilip paketlemesi yapılıyor ve tekrar kontrolden geçip müşteriye sevk ediliyor.
 
Kalite-Test
Kalite kontrol laboratuvarımızda, bağlantı elemanlarının ilgili standart gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını belirleyen testleri (çekme, akma, uzama, tork, darbe mukavemeti testi, %100 çatlak  kontrolü (MPI) , hammaddenin kimyasal analiz testleri vb.) yapabiliyoruz. Ayrıca özel müşteri isteklerini karşılayabilmek adına metalografik inceleme yapabilecek ekipmanımız mevcuttur. Firmamız kaliteden kesinlikle ödün vermemektedir.
 
Yatırımlar 
Isıl işlem tesisi için bir yatırım yaptık ve makinemiz şu an üretim aşmasındadır. Bu yıl Mayıs-Haziran gibi bünyemizde olacak şekilde hazırlıklarımızı yaptık. Isıl işlemde aylık kapasitesinin 500 ton olması planlanıyor ve kendi ısıl işlem ihtiyaçlarımızı karşılamanın yanı sıra dışarıya da hizmet vermeyi de düşünebiliriz.
Somun ve cıvata makineleriyle ilgili bazı yatırımlarımız daha olacak. Bir sonraki yatırımımızın da sıcak daldırma galvaniz düşünüyoruz. Üretime yönelik makine yatırımlarımız sürekli devam ediyor, en güncel olarak daha yüksek kapasiteli ve daha hassas çalışan 2 adet talaşlı imalat ile ilgili tezgahımız geldi. Rüzgar enerjisi başta olmak üzere enerji sektörüne de hizmet veren bir firma olmamız nedeniyle, bu sektörde daha hassas işlenmesi gereken malzemeler olduğunu göz önüne almak gerekirse bu makinelerden birini sadece bu sektör için yönlendirmeyi düşünüyoruz. 
 
Biz daha büyük cıvata ve özel malzemeler üzerine yoğunlaşmış durumdayız. Soğuk dövme ve seri imalat gündemimizde yok.
 
Çalışılan Sektörler 
Başlıca çalıştığımız sektörler, çelik konstrüksiyon, köprüler, barajlar,  havalimanları, endüstriyel tesisler, enerji tesisleri, stadyumlar, uzay kafesleri, iş makinalarıdır.
Geçen yıl başlayan bir projeyle Siemens Wind’in global tedarikçisi olduk ve diğer rüzgar enerjisi üreticileriyle de onay süreçlerimiz devam ediyor. Ürün gamımızın bu sektöre hitap etmesi nedeniyle de şu ana kadar yurtiçinde bu alanda yaptığımız 6 proje mevcut. Bunların 5 tanesi komple temel bağlantı elemanlarını ve 1 tanesinde de komple türbin bağlantılarını (kanat hariç) temin etmek şeklinde gerçekleşti. Bütün 10.9 cıvatalarının teminini yaptık ve bu tecrübemizi de daha ileriye götürmeyi  amaçlamaktayız.
Şu anda devam eden İstanbul 3.Havalimanı projesinin neredeyse tüm cıvatalarını temin etmekteyiz. Yine Aliağa Petrol rafinerisi projesinin tüm alt ve üst yapı ankraj cıvataları, cıvata-somun-plaka setlerini  biz temin ettik.
 
Hedefler 
Şu anda kendi kulvarımızda, Türkiye’de ve Avrupa’da bilinen iki Türk firmasından biriyiz. Bizim hedefimiz önümüzdeki 10 yıl içinde Avrupa’daki  sıcak dövme yapan ve büyük cıvata üreten ilk 3 firmanın arasına girmek. Bunun için de gerekli yatırımları yapmaya devam ediyoruz. Amacımız, KLR  markamızı, Avrupa’da sıcak dövmede tanınan firmalar arasında zirveye taşımaktır. 2018 yılı içerisinde, hem fabrika alanımızı daha düzenli kılmak, hem de israfları önlemek amacıyla personelimize yalın üretim ve 5S eğitimleri aldırmayı hedeflerimiz arasına koymuştuk; çalışmalarımız Şubat Ayı itibariyle başladı. Ayrıca Üniversite-Sanayi İşbirliği çalışmaları yapmak ve akabinde bir ARGE ofisi kurmak da orta vadeli hedeflerimiz arasında idi. Şubat Ayı itibariyle Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Makine Mühendisliği Bölümü ile bu bağlamda bir protokol imzaladık ve Mart Ayı başında çalışmalarımız başlayacak. Firmamız her zaman gençlerin vizyonuna ve yaratıcılığına değer vermiştir, çalışanlarımızın özellikle mühendislerimizin de büyük çoğunluğu kendini yetiştirmiş gençlerden oluşmaktadır. ODTÜ’lü genç mühendis adayları ile yapacağımız ortak projenin firmamıza ve hatta ülkemize çok faydalı olacağını düşünüyoruz.
 
Sektörel Öngörüler
Türkiye’de bağlantı elemanları sektörü büyüyor ve üretime teşvik eden gelişmeler yapılıyor. Ülkemizin ihtiyacı, başkasının yaptığını aşağıya çekerek aynısını yapmaya çalışan değil de; başkasının yaptığını örnek alıp daha iyisini yapmaya çalışan üreticilerin ve bu anlayışın her sektörde gelişmesidir. Bu prensip hem sektöre hem de Türk firmalarının bütününe faydalı olacağı gibi, hepimizin pazarını arttırıcı ve Türkiye’ye olan güveni sağlamlaştırıcı etkiler gösterecektir. Bu bakış açısını benimseyen firmaların daha da büyüyeceğini düşünüyorum. Örnekler de bunu kanıtlamaktadır. Kalite hepimiz için vazgeçilmez öncelik olmalıdır, bunu benimseyen firmalar dünyada rekabetçi olabilmektedir. Sadece ülkemizde değil tüm dünyada inşaat sektörü, kaliteli üretime dayalı malzemeler talep etmektedir ve bu talep giderek artmaktadır.