NORM CIVATA Yeni Yatırımlarıyla Büyümeye Devam Ediyor | BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Güncellendi
preloader
saved
Operation Successful !

Thank you for choosing us

loader

NORM CIVATA Yeni Yatırımlarıyla Büyümeye Devam Ediyor

Norm Cıvata Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Fatih UYSAL’dan şirketleri hakkında bilgi aldık.

Farklı ülkelerdeki 9 ayrı üretim tesisi ve 6 farklı pazarlama firması ile bağlantı elemanları sektöründe dünyanın önce gelen firmalarından ve Türkiye’nin sektör lideri Norm Holding, yeni yatırımları ile uluslararası alanda büyümeye devam ediyor.

180 Bin m2 Üretim Alanı, 2500 Kişiye İstihdam
 
1973 yılında başlayan hikayemiz, Salihli’de 60.000 m2, İzmir’de 120 bin m2 olmak üzere toplamda 180 bin m2’de ki üretim tesislerimizde devam etmektedir. Norm Cıvata’nın da bünyesinde bulunduğu ve 2500 kişiye istihdam sağlayan Norm Holding, Türkiye’nin ilk 500 şirketi arasında 87 milyon dolarlık ihracat rakamıyla 169. sırada yer almaktadır. Hem sektörel, hem ihracat, hem de büyüklük anlamında her zaman üst sıralarda yer alan Norm Holding, yerli ve milli olarak Türkiye için üretmeye, ihraç etmeye ve geliştirmeye devam ediyor. Yıllık toplam cirosu 300 milyon dolar olan Norm Cıvata yıllık 130 bin ton üretim yapmaktadır.
 
Norm Holding’in lokomotif şirketi Norm Cıvata, son 10 yılda üretimini 4 kat artırarak “Türkiye’de en hızlı üretim artışı ve büyümeyi sağlayan” ilk 10 firma arasında yer almaktadır. Norm Cıvata Q1, ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001 kalite belgelerine sahiptir.

 
9 Ayrı Üretim Tesisi ve 6 Farklı Pazarlama Firması
 
İzmir ve Manisa/Salihli’de 9 ayrı üretim tesisi ve 6 farklı pazarlama firması ile Norm Holding sektörünün lideri konumundadır. Holding bünyemizdeki bu firmalar ise şunlardır.

 
Üretim firmalarımız; 
 
Norm Cıvata, Norm Somun, Uysal Makine, Nedu Kalıp, NRM Mühendislik ve Makine, Norm Salihli
 
Satış ve Lojistik firmalarımız;
       
Norm GMBH, Best Kale Cıvata, Norm Bursa, Norm FSP 
Vissart Europe, Standart Cıvata, Norm Fastener Co.(Amerika)    
 
Standart Cıvata
 
Norm Cıvata gibi aynı şekilde şirket bünyesinde önemli bir yere sahip Standart Cıvata, Kurucu Onursal Başkanımız Sn. Nedim Uysal tarafından 1982 yılında Norm Holding bünyesinde kurulmuştur. 
 
Yurt içinde 48 şehirde 25 satış temsilcisi ve 160 personeliyle aktif olarak çalışan Standart Cıvata, ithalat ve ihracatta sektörün lideri konumundadır. Cıvata, somun, imbus, matkap uçlu vida, sunta vidası, gijon, düz ve yaylı rondela, dübel, inox ve tüm bağlantı elemanları ithalatı ve tedariğinin yanı sıra hırdavat ürünleriyle de imalat sanayindeki çok büyük bir açığı kapatmaktadır.  

 
Avrupa ülkeleri başta olmak üzere 50’den fazla ülkeye ihracat yapan ve bayilikleri bulunan Standart Cıvata, dünyanın önde gelen bağlantı elemanı firmalarından biri konumundadır. 
 
Standart Cıvata, kurduğu son kalite kontrol sistemleriyle ülkenin önde gelen sanayi kuruluşlarının, önemli yan sanayi firmalarının tercihi haline gelmiştir ve firmaların lojistik ve kanban firması olma yolunda güvenle ilerlemektedir.
 
Standart Cıvata 37 yıldır, mümkün olan en iyi servisi, en uygun fiyatla kaliteden ödün vermeden sunma prensibiyle hareket ederken, almış olduğu TSE EN ISO 9001 belgeleri ile bu kalitesini bir kez daha kanıtlamıştır.
 
NRM Makine
 
NRM Makina, imalat sektöründe faaliyet gösteren tüm firmalar için robotik otomasyon sistemleri üreten bir teknoloji şirketimizdir. Türkiye’deki ve dünyadaki sanayi sektöründe, üretim ve imalat ile paralel olarak artan otomasyon kontrol sistemlerinde ihtiyaç duyulan robot uygulamaları, yapay görme test ve ölçüm ekipmanları, bire bir ürün kontrol sistemleri, hidrolik pnömatik kontrol üniteleri, montaj aparat ve makine uygulamaları bu şirketimizin başlıca faaliyet alanlarıdır. Tam ve yarım otomatik sistem tasarımlarımız, günümüz teknolojisinin esnek, fonksiyonel ve tekrarlanabilir özelliklerine sahip yüksek hassasiyetli çözümlerimizle tüm sanayiye hizmet sunuyoruz. Orta vadede alüminyum döküm üzerine farklı makineler üretebilmeyi; uzun vadede ise görüntü işleme, yapay görme sistemleri üzerinde uzmanlaşmayı hedefliyoruz.
 
Uysal Makine
 
1988 yılında kurulan Uysal Makine alanında gerçekleştirdiği atılımlarla öne çıkıyor. 1999 yılında ilk otomatik elektrolitik çinko kaplama hattını devreye alarak kaplama sektörüne giren Uysal Makine, 2007 yılında MacDermid lisansı ile elektrolitik çinko kaplama kalitesini AB normlarına taşıdı. 2016 yılı itibariyle ürün yelpazesini genişleten Uysal Makine, merkez fabrikası Salihli kaplama tesisi ve iki şubesiyle faaliyet gösteriyor. Merkez ve iki şubesiyle birlikte 51 bin 500 metrekare kapalı alan ve 32 bin 500 metrekare açık alanda hizmetlerine devam eden Uysal Makine, otomotiv başta olmak üzere beyaz eşya, inşaat, makine, mobilya, havacılık, biyomekanik ve demiryolu gibi farklı sektörlerde kullanılan bağlantı elamanlarının kaplamasını yapıyor.

 
Norm Somun
 
12’si mühendislik hizmetleri departmanı ve 3’ü de süreç geliştirme departmanında olmak üzere 15 kişinin çalıştığı Norm Somun Tasarım Merkezi, Norm Grup Ar-GE Merkezi ile işbirliği içerisinde yeni tasarım projeleri hazırlayarak firmanın ürün gamını genişletiyor. Norm Somun, katma değerli ürün ve özellikle soğuk şekillendirme kalıp tasarım süreçlerini geliştirerek ve üniversite sanayi işbirliğini temel alan yaklaşımı ile sektörünün lider şirketlerinden biri konumunda bulunuyor.
 
14 adet Patent, 5 adet Faydalı Model
 
Dünyanın önde gelen otomotiv firmalarının tedarikçisi konumunda olabilmek adına kalitemizden hiçbir zaman ödün vermedik. Global ayak izimizi arttırmaya çalıştığımız tüm süreçlerde kalite konusunda her zaman hassas olduğumuzu belirtmek istiyorum. Bu doğrultuda gerekli tüm kalite belgelerimiz eksiksiz olarak bulunmaktadır.

 
Norm Ar-Ge merkezinde yapılan çalışmalar ile ürün, üretim prosesi ve test yöntemi gibi farklı konularda 19 adet faydalı model ve patentimiz bulunmaktadır. Yapılan çalışmalardan alınan ve süreçleri devam edenlerden 5 adedi faydalı model, 14 adedi ise patenttir. Patentli ürünlerimizin 2018 yılı itibari ile toplam satış getirisi 700.000 Euro civarındadır. Patentine sahip olduğumuz katma değerli ürünlerimize örnek olarak Normest ve Fasti-Norm cıvatalarımız verilebilir. Normest özel bir kesite sahip kendinden diş açar cıvatadır. Sahip olduğu dört köşe form ile bağlantının yapılacağı karşı deliğe kendi dişini açmaktadır. Bu şekilde karşı parçaya diş açma maliyeti bertaraf edilmektedir ve muadillerine göre daha iyi bir tutunma sağlayarak yüksek titreşim direnci sağlamaktadır. Fasti-Norm saclara kaynak işlemi ile birleştirilen kaynak cıvatalarının bertaraf edilmesi için tasarlanmış özel bir çakma cıvatadır. FastiNorm kullanımı ile kaynak işlemi tamamen ortadan kaldırılmakta, cıvatanın sahip olduğu özel form ile basit bir mekanik çakma işlemi saca cıvatanın bağlanması sağlanmaktadır.  

 
50 Ülkeye ihracat
 
Norm Holding ihracatta da önemli bir yere sahiptir. Ford, Volkswagen Group, AUDI, Porsche, Jaguar, Land Rover, Fiat, Renault, Mercedes Benz Türk, Daimler Kamyon, MAN, Toyota, BMC, Türk Traktör, İsveç’ de Volvo ve Scania, PSA ve Amerika’nın bir numaralı elektrikli araç üreticisi ile çalışmaktayız. Almanya, Fransa, İngiltere, Belçika, Hollanda, Polonya, İtalya, Brezilya, Meksika, Rusya ve Çin başta olmak üzere 50 ülkeye ürünlerimizi ihraç ediyoruz.
 
Globalleşme hedefleri çerçevesinde yatırım olarak ilk olarak Doğu Avrupa’yı gündemlerine aldık. Bu bölgede 7-8 ülke araştırdık. Bizim ana pazarımız Avrupa olduğu için, bu pazarın içerisinde aktif olarak yer almak istiyoruz.
 
Amerika’da üretim standartlarının farklı olmasından dolayı öncelikli hedefimiz imalat değil pazarlama oldu. Amerika Birleşik Devletleri pazarı, kendine has bazı karakteristik özelliklere sahip. Bu sebeple ilk olarak burada pazarlama faaliyetlerimize yönelik bir nokta oluşturduk ve Almanya, Fransa’dan sonra orada da lojistik merkezimizi açtık.  
 
Ar-Ge Merkezi Ünvanı
 
Ar-Ge ve eğitim çalışmalarına da büyük önem veren Norm Holding, faaliyet alanı olan bağlantı elemanları ve soğuk şekillendirme gibi konularda akademik çalışmaların az olması sebebiyle holding personelinin farklı disiplinlerde yükseköğrenimine devam etmelerini teşvik ediyor. Holdingin aynı zamanda grubun rekabetçi gücünü artırmak amacıyla; çalışanların ürün geliştirme yeteneklerini ortaya çıkarmak, araştırma faaliyetlerine katılmak ve özgün tasarımlı ürünler yaratmaya teşvik etmek amacıyla hazırladığı bir “arge çalışmalarını teşvik ve uygulama yönetmeliği”de bulunuyor.
 
Mayıs 2011 tarihi itibari ile Ar-Ge Merkezi ünvanı almaya hak kazandıktan sonra başta patent veya faydalı model potansiyeli içeren, katma değeri yüksek ürünler üzerinde çalışmalar yapıyoruz. Yeni makina tasarım ve imalatı, süreç geliştirme, maliyet düşürme odaklı geliştirme, bağlantı elemanlarının üretim benzetimleri, bağlantı elemanlarının dinamik davranışları, özel ürün geliştirme ve prototip üretim projeleri gibi konularda Ar-Ge faaliyetlerini devam ettiriyoruz.
 
Norm Holding, bu kapsamda gerçekleştirdiği çalışmalarda 2019 yılına kadar 24 adet Teydeb-Santez mali destekli projeyi başarı ile tamamladı ve 2019 yılı itibari ile 6 adet Teydeb projesini de devam ettirmektedir. 2018 yılı içerisinde kurucu üyeliğini yapmış olduğumuz EUREKA-SMART Advanced Manufacturing Program kapsamında 4 ülkeden 10 farklı firmanın bir araya gelmesi ile kurgulanan Cryogenic machining projesi label alarak desteklenmeye değer görülmüştür. 2016 ve 2017 yıllarında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Metal Ürünler Kategorisinde birinciliğimiz mevcuttur.   
 
2018 Aralık ayında İzmir Teknoloji ve İnovasyon Platformu’nun düzenlediği İZTEK İnovasyon Ar-Ge ve Teknoloji Ödülleri 2018’de Yılın En İyi Ar-Ge Projesi ödülünü Norm Holding Ar-Ge Merkezi kazandı. 
 
Bu ödüller ile doğru yolda olduğumuzu pekiştirmiş oluyoruz.  

 
Akıllı Üretim ve Yapay Zeka Uygulamaları
 
2000 yılında simülasyon çalışmalarımıza başladık. 2011’de bakanlık onayı alana kadar Ar-Ge konusunda kendimizi oldukça geliştirdik. 
 
Geçtiğimiz sene Norm Somun bünyesinde de bir Ar-ge merkezi kurduk. Norm Holding Sektörünün lideri ve global anlamda orijinal ekipman tedarikçisi olarak katma değeri yüksek özel ürün gruplarını bünyesine dahil etmeyi hedeflemektedir. Bu kapsamda özel forma sahip ürünlerin sayısal simülasyon yazılımı ile üretilebilirliği incelenmekte ve karşılaşılan sorunlar üretim hattına geçmeden çözüme kavuşturulmaktadır. 

 
Hali hazırda devam eden mali destekli projelerimiz çerçevesinde özel yazılımlar geliştirerek müşteri kriterlerini sağlayacak 0 (sıfır) PPM felsefesi ile çalışmayı hedefleyen ayıklama makinelerini üretim hattımıza dahil etmeyi amaçlamaktayız. Böylece soğuk şekillendirme hattından alınan yarı mamüller için ayıklama prosesi gerçekleştirilecek ve zaman ve maliyet anlamında önemli bir kazanım elde etmiş olacağız. Diğer bir projemizde üretim hattında kullanılan soğuk dövme kalıplarının ve yarı mamullerin aktarımında kullanılan konteynerların süreç takibinin yapılabilmesi için görüntü işleme ve QrCode işleme üzerine çalışmalarımız sürmektedir. Bu çalışma sonrasında akıllı üretim kapsamında kalıp ömür tahminleri yapabilen bir yapay zeka geliştirilecek böylece kalıp depo sistemi yazılımlar tarafından yönetilecektir. 
 
SAP Yatırımı ile Dijital Dönüşüm
 
Kurucu Başkanımızın ilkeleri ışığında 45 yıldır değerlerimizin üzerinde yükseliyoruz. Kurumsallaşma üzerinde yoğun çalışmalarımız var. Entegre üretim tesislerimiz ile kompakt olarak üretim süreçlerimizi tamamlayabiliyoruz. Müşterilerimize hızlı ve esnek yanıt verebiliyoruz, çünkü günümüz koşullarında bu gerçekten önemli. Takım çalışması olmazsa olmazımız. Genç dinamik kadromuz ile müşterimiz için fark yaratıyoruz. Son iki senedir kurumsallaşma üzerine yoğun çalışmalarımız devam ediyor. Bu yıl da tüm şirketlerimizde SAP geçişi ile dijital dönüşüme imza atıyoruz. Bağlantı elemanları üretiminde uyguladığı yenilikçi yaklaşım ve deneyimli ürün geliştirme altyapısıyla Norm Holding,  uçtan uca SAP çözümleriyle, bilgi teknolojileri altyapısını sadeleştirerek tüm iş süreçlerini ve 9 ayrı üretim tesisini tek merkezden önetmeyi hedefliyor.  Türk markaların global arenada gelişimine destek veren Turquality programına, dahil olma yolunda ilk adımı atan Norm Cıvata, global pazardaki rekabet gücünü arttırmak ve markalaşma yolunda çalışmalarını hızlandırdı. 2019 yılında markalaşma alanında çalışmalarımızı hızlandıracağız.