Dimac Teknolojisi ile Inovasyonda Süreklilik | BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Güncellendi
preloader
saved
Operation Successful !

Thank you for choosing us

loader

Dimac Teknolojisi ile Inovasyonda Süreklilik

Dimac, müşterilerine, uzun yıllar 7/24 çalıştırılan muayene ve ayıklama makinelerini en gelişmiş yeni teknolojilere yükseltme şansı veriyor.
Üreticinin ilk serisine ulaştığı 1995'ten beri Dimac, modellerini bu gelecek odaklı bakış açısını izleyerek tasarladı.
 
Uzun sürecek bir güvenilirliği garantileyen üst düzey donanım ve yazılımı ile muayene istasyonları mekaniğinden YÇ kameralarına ve görüntü sisteminin optiğine kadar makinelerin kendi kendine montajında kullanılan modüler üniteleri bir arada sunarak dünyanın her yerinde işlemekte olan Dimac makineleri, verimli bir süreğen yenilenebilirlik döngüsü içinde sürekli modernize edilebiliyor.
 
En son nesil makinelerde uygulanan her türlü özellik ve çözüm, önceki nesil serilerle uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır: 15 yaşından büyük, üç vardiyada çalışan modeller, en yeni özelliklerle yükseltilip bir 15 yıl daha çalıştırılabilir.
 
Bu, bağlantı elemanı OEM'leri için yeni makine maliyetinin çok altında bir yatırım anlamına geliyor.
 
Makine yükseltme kapasitesi, basit görüntü sistemi yükseltilmesinden, hem mekanik hem de elektrikli ekipmanı içeren tamamen yeniden kuruluma kadar uzanmaktadır.
 
On yıldan beri 7/24 başarıyla çalışan MCV1, MCV3 ve MCV5 serileri gibi önceki nesil makinelerden örnekler, önemli müşterilerin İstanbul, İzmir, Bursa, Ankara'daki tesislerinde kuruluyor.
 
Türkiye'de işletilen Dimac MCV1, otomatik döner tablalı makinenin ilk sürümlerinden ve en yeni nesil makinelerden olup  Dimac'ın en çok satan modeli ve yüksek hacimde %100 mekanik ve optik parça muayene ve ayıklama lideridir.
 
İlk serinin yüksek performansı yıllar boyunca daha da geliştirilmiş olup son dönemde ergonomik ve kullanıcı dostu, dakikada 850 parçaya kadar ayıklama hızı ve +/- 0.005 mm'ye kadar hassasiyetle tam parça ayıklamasını garanti edebilen sağlam bir ekipman şeklini almıştır.
 
Diş Açmada Yeni Açılım: Kişiye Özel Diş Tasarımı
 
Her türlü dişin örneğin HI-LO diş muayene ve ayıklanmasına belirli aletler ayrılmıştır. Dimac MCVx görüntü yazılımı, bir dişli alanın yüksek, düşük ve yaklaşık çapını hesaplama ve olası çıkıntı ve olukları tespit etme olanağı sağlayan özel bir HI-LO diş işlevine sahiptir.
 
Diş boyut aleti dış, iç ve yan çapı, adımı, bükmeyi ve tepe noktalarını hesaplarken, diş açı aleti ovalama işlemi sırasında yanlış hizalama nedeniyle oluşan diş hatalarını araştırır.
 
Diş kalite aleti, dişli bir alanın uygunluğunun bazı çapraz kontrollerle kontrol edilmesinı sağlarken, sistem, numune kotalarına ve toleranslarına göre kaliteyi değerlendirmek üzere dişi otomatik olarak kontrol eder.
 
Açı farkı seçeneği her türlü safha dışı dişi algılar: sistem, çıkıntı ve olukları birleştirmek için bazı çizgiler çizer ve oluşturdukları açılar ile parçanın simetri ekseni arasındaki farkı hesaplar.
 
Ayrıca, bir "tepe noktası"nın dişin parçası olup olmayacağını tespit etme sistem kapasitesi yapılandırması için bir "filtre" düğmesi de vardır.
Tüm denetim araçları, bir ana numune ile; ki bu, bağlantı elemanı muayene türünün gerektirebileceği şekilde TAMAM ya da TAMAM DEĞİL olabilir, gerçek zamanlı muayene edilen ve ayıklanan parçalar arasında karşılaştırmalı yöntemle çalışır.
 
 
… Standardizasyon Yalın Ekonominin İhtiyaçlarına Tepki Verirken
 
Dimac ortaklığı, müşterilere uygun maliyetlerle ayıklama departmanlarında yıllar sürecek  önemli bir kalite iyileştirme olanağı sunarken veri toplama ile muayene ve ayıklamada endüstri 4.0'ın en son teknolojilerine erişimi garanti eder.
 
Yükseltilmiş makineler, destek süresini enaza indirip özellikleri iyileştirme, makine hizmeti ve yedek parça garantisi için tüm muayene, ayıklama özellikleri ve bilgilerin paylaşıldığı bir ağ olan Dimac’ın işlevsel entegrasyon ekosisteminin bir parçası olabilir.
 
Dimac'taki son teknolojik gelişmeler, makine görüntüleme sistemi kullanarak yenilikçi kontrol fonksiyonlarının getirilmesine ve ayrıca makinelerdeki muayene istasyonlarının ve elektrikli ekipmanların daha da standartlaştırılmasına odaklıdır.
 
Bu yenilikler sayesinde İtalyan şirketi, benzer komponentleri paylaşan çok çeşitli modüler modeller üretebilir. Dimac muayene makineleri aynı zamanda, yeni özelliklerin geliştirilmesi ve yazılım hatası giderme için büyük bir avantaj olan benzersiz bir görsel muayene yazılımı platformu  Dimac MCVx’i paylaşıyor.
 
Cam-çanaklı makine MCV5 için geliştirilen yeni muayene özellikleri, yazılım platformlarını değiştirmeden cam V-raylı model MCV2 veya döner tabla MCV1'e uyarlanabilir. Bu konseptler, Dimac'ın önerilen çözümlerin kalitesini, güvenilirliğini veya çok yönlülüğünü tehlikeye atmadan ölçek ekonomilerine ulaşmasını sağlıyor.
 
Yenilikçi Örnekleme, Bağlantı Elemanı B2B Şartlarını Tam Olarak Karşılama
 
Son zamanlarda otomotiv bağlantı elemanları kusur muayenesi ve ayıklaması için sunulan yenilik örnekleri arasında, Dimac en yeni nesil serisinin yüzey kaplama rengini kontrol eden yeni RGB lazer optik istasyonu bulunmaktadır. Bu özel sensör, 400pp/dk'ya varan bir hızda kaplanmış parçalardaki küçük yüzey kaplama renk farklarını tespit edebiliyor.
 
Başka bir yenilik, silindirik bir yüzey görünümünü düz bir tabaka görünümünde  geliştirebilen, yan çatlakları ve yan yüzey mikro kusurları görünür hale getirebilen özel perisentrik optiklerin kullanımına ilişkindir.
 
Ayrıca, yüksek hızlı çatlak tespiti ve ısıl işlem kontrolü için yeni nesil eddi akımı çok frekanslı cihazler kullanılmaktadır. Bu yeni cihazlar alüminyum, paslanmaz çelik ve özel hafif alaşımlar gibi özel malzemeler üzerinde tahribatsız test kontrolleri sağlıyor.
 
Nihayet, Altı Sigma ve Yalın Üretim ilkelerine uygun olarak, Dimac çabaları, kalite kontrolünün ve ayıklamanın ötesine geçip her zaman tüm tedarik zincirini memnun etmeye yöneliktir. Bu nedenle, Dimac sıklıkla ayıklama makinelerini muayene ve ayıklama için parçaları besleyen MCV1 modelini entegre eden    ile birleştirmeyi önermektedir.
 
Sherpa, kaldırma devirme tankına aktaran titreşimli bir huni ile donatılmış, parçaları bir kayışla kaldırıp makine tas besleyiciye yükleyen otomatik bir dökme yükleme sistemidir. Bağlantı elemanları MCV1 tas besleyiciye boşaltıldıktan sonra, tank yeni bir yükleme için hazır konuma döner.
Otomatik döngü, vasıfsız operatörler tarafından bile birkaç adımda kolayca yapılandırılabilir. Dimac Sherpa yükleyici MCV1 serisi ara yüzüyle, piyasada bulunan en kullanışlı ve düşük maliyetli ürünler arasında yer alabilecek benzersiz, yüksek verimli bir besleme muayene ve ayıklama makinesidir.