Neden TurkCoil | BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Güncellendi
preloader
saved
Operation Successful !

Thank you for choosing us

loader

Neden TurkCoil

Ametalden üretilen parçaların gövdelerindeki vidaların yüksek torkta sıkılabilmesi ve açma kapama sayısının çokça fazla olabilmesi helikoil insörtler ile mümkün olabilir. Aksi takdirde vida yatakları korunmayan alüminyum gövdeli ürünler daha kullanıma başlamadan montaj aşamasında bile kullanılmaz hale gelebilir.
 
 
Alüminyum dünyadaki en hafif metallerden biridir, demirden neredeyse üç kat daha hafiftir fakat aynı zamanda çok güçlü, son derece esnek ve korozyona karşı dayanıklıdır. Bu metal hem sıcak olduğunda hem de soğuk olduğunda basınç ile kolayca işlenebilir. Bükülebilir, çekilebilir ve damgalanabilir.
 
Alüminyumu işlemek çelik işlemekten daha hızlı ve kolaydır, ancak alüminyumun üretimi diğer metaller ve malzemelerden daha maliyetlidir. Keza üretilen ürünlerin üretim süresi ve sektörüne göre çok yüksek maliyetler çıkarmaktadır.
 
 
Özellikle Savunma sanayii ve medikal endüstrisini örnek alırsak yapılan ürünler çok yüksek katma değerlidir.
 
 
Konumuz olan TurkCoil Helicoil diş tamir insörtleri ise alüminyum ve A metallerden üretilen ürünlerin vida yataklarını paslanmaz çelik telden üretilen insörtler ile sağlamlaş-tırmaktır.
Ametalden üretilen parçaların gövdelerindeki vidaların yüksek torkta sıkılabilmesi ve açma kapama sayısının çokça fazla olabilmesi helikoil insörtler ile mümkün olabilir. Aksi takdirde vida yatakları korunmayan alüminyum gövdeli ürünler daha kullanıma başlamadan montaj aşamasında bile kullanılmaz hale gelebilir.
 
Başlıkta yazdığımız gibi gerçek konu Neden TurkCoil ise; Bütün teknolojik ürünlerde bir detay ve dikkat noktası var olduğu gibi Helikoil’de de birçok detay gizlidir. En önemli detay Helikoil üreticisinin üretmiş olduğu yaylar hangi toleranslı üretilirse buna ait diş yuvası açan helikoil kılavuzu da aynı toleransta üretilmiş olmalıdır.
 
 
Helikoiller üretiminde kaplama öncesi ve kaplama sonrası farklı çaplar sunan DIN8140  NASM8846 ve MA1565  normuna uygun olarak üretilmektedir. Helikoiller tırnaklı - tırnaksız ve kilitli olarak montaj yerine göre çeşitlidir.
 
Akifsan Makina Hırdavat Ltd. Şti. nin düzenlediği KATO Helikoiller Türkiye tanıtım toplantısı KATO Avrupa Sorumlusu Nav CHAMPANERI’nin katılımıyla Ankara’da yapıldı.
 
Neden Tırnaksız Helikoil
 
Tırnaksız Helikoil yaylar M2-M39  çapları arasında standart olarak üretilmektedir. Bu çap aralığı KOTO stoklarında mevcuttur.
Tırnaksız Helicoiller 1D - 1,5D - 2D - 3 D gibi  4 farklı boyda üretilmektedir. Buradaki D harfi  helicoil vidasının çapını ifade etmektedir. 
 
Neden KATO Tırnaksız Helikoil Yay
 
KATO CoilThread® Hem tırnaklı hemde tırnaksız yaylar üretir.
Tırnaklı yaylarda dünyada birçok marka var ancak Tırnaksız yaylarda öncü ve olmazsa olmaz bir montaj kalitesinin sahibi olan Japonya menşeili KATO CoilThread®
 
Avrupa geneli ilk tercih edilen yay markasıdır.
 
Tırnaksız helikoilleri Standart tırnaklı helikoillerden öncü kılan ve ayrı tutan Montaj sonrası tırnağın kırılma problemi ve elektronik gövdelerde kırılan tırnak parçasının yaratacağı olumsuzluklardır.
 
Genel olarak savunma sanayi üretim projelerinde önerilmiş ve NASM8846, NAS1130 ve NA0276 tarafından askeri programlarda kullanım için onaylanmıştır.
 
Bu kırılan tırnağın emniyeti dışında montaj esnasında tırnaksız yay tamanın kolaylığı ve çabukluğu hep övülmüştür.
Kato tırnaksız yay tanıtımlarında ve rakip yay firmaları ile karşılaştırmalarda montaj adedini büyük bir farkla kapatmıştır.
Neden Kato tırnaksız yay sorusunun cevabı emniyet ve montaj hızıdır.
Tırnaksız yaylarda da manuel ve elektrikli olarak montaj mümkündür.
Daha hızlı montaj için şerit beslemeli elektrikli ve havalı sürücüler mevcuttur.
100Bin’li adetlerde helikoil montajı olan firmalarda zaman ve emniyet için şerit beslemeli tırnaksız yaylar tercih sebebidir. ■
 
KATO Helikoiller Tanıtım Toplantısı Ankarada Yapıldı
 
Tırnaklı bir helikoil yay montajında aynı zaman diliminde 300 adet montaj sağlanırken tırnaksız yaylarda aynı sürede yaklaşık 1000 adet montaj test edilmiştir.