Hızla Büyüyen POLONYA Bağlantı Elemanı Pazarı | BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Güncellendi
preloader
saved
Operation Successful !

Thank you for choosing us

loader

Hızla Büyüyen POLONYA Bağlantı Elemanı Pazarı

Eski Polonya başbakanlarından biri, oniki yıl kadar önce, Polonya'da büyük küresel üreticilerin sadece montaj tesisi kurduklarını söyledi. Bağlantı elemanı işi için bundan daha iyi bir haber olamaz. Bağlantı elemanı en fazla montaj işlemi sırasında kullanılıyor.
 
Polonya’da İş Dünyası
 
Polonya'da iş yapmanın kültüründe yüz yüze iletişim çok önemlidir. Polonya'da bir atasözü “Neyi bilirseniz bilin önemli olan kimi bildiğinizdir”, der. İşte bu yüzden - Polonya'da bir iş sahibi olmak istiyorsanız doğru insanlarla doğru yerde tanışmanız gerekiyor.
 
Bugün, Polonya'daki bağlantı elemanı işi, Avrupa'nın en etkileyici büyümelerinden birine sahip. Sektördeki iyi sonuçlar sayesinde civata, vida ve somun talebi her geçen yıl artmaktadır. 2017 yılında sanayi üretimi %+7,3'lük bir büyüme kaydetmiştir (inşaat %+12,1 ile daha da iyi durumdaydı) ve 2016’da bu %+4,2 idi. 
 
Polonya’nın GSYİH'si, 1992’den beri her yıl yıllık ortalama %4,1 (2017’de %4,7) oranında büyüyor. 1992 yılında sadece 6 bin dolar olan kişi başına düşen GSYİH şu anda 29 bin dolar seviyesinde. Böylesine çarpıcı bir başarı milyonlarca Polonyalı’nın büyük girişimciliği sayesinde elde edildi.
 
16,5 milyon insanın çalıştığı bir ülkede (tüm sakinlerinin nüfusu 38 milyon) 1,5 milyon aktif işletme faaliyet göstermektedir. Ülkeyi, sadece bir kuşakta, diğer ülkelerden gelen gençlerin (esas olarak Belarus ve Ukrayna) daha istekli bir şekilde geldiği bir ülkeye götüren, bu çok çalışkan insanlar olmuştur (Polonya'da işsizlik oranı %5’in altındadır). Küçük ve orta ölçekli işletmeler, tüm şirketlerden çalışanların %70'ini istihdam etmektedir. Bu sayede Polonya ekonomisi esnek, bağımsız ve dış krizlere karşı savunma yeteneğine sahiptir (tüm dünya 2009'da etkilenirken, Polonya ekonomisi %2,8 oranında büyümüştür). Daha da önemlisi - Polonya'nın kendi para birimi olan Polonya zlotisi (PLN), Avrupa Birliği'nden bağımsız bir para politikası izlemesine izin veriyor. 2008-2010 mali krizi sırasında, Polonya zlotisi ihracatın kârlılığındaki artışı teşvik ederek %40'a kadar zayıfladı.
 
Polonya’da Sanayi
 
Polonya’da sanayi GSYİH'nın %40'ını ve istihdamın %30,5'ini oluşturmaktan sorumludur. Güney Polonya, Yukarı Silezya bölgesindeki en büyük fabrika yoğunluğuna sahip olmasıyla kuzeyden daha fazla sanayileşmiştir (Almanya'daki Ruhr Bölgesi'nin ardından, Avrupa'nın ikinci en sanayileşmiş bölgesi). Deloitte raporuna göre, Polonya sanayii, Almanya'dan sonra Avrupa'daki ikinci en rekabetçi sanayi. Polonya'nın diğer ülkeler üzerindeki en önemli avantajı yetenekli ve nitelikli çalışanlara erişimdir. Pek çok genç ve yetenekli insan için, sanayide çalışmanın büyük bir yücelme olduğunu da eklemeliyiz.
 
Mobilya Sektörü
 
Polonya dünyanın 4. büyük mobilya ihracatçısı olup (12 milyar EUR’dan fazla) çoğunluğu küçük ve orta ölçekli işletme olan 22 000 mobilya üreten firmaya sahiptir. Toplam üretimin %85’I ihraç edilmektedir. Büyük markalar (IKEA gibi) Polonya’da fabrika açmış bulunuyor. Ağaç sektörü ve iyi orman kanunları (eskisini kesmeden önce yeni bir ağaç dikme zorunluluğu) ağaç hammaddesine bağımlı olan sektörün tamamının dinamik büyümesinin yolunu açıyor. Sadece mobilya değil, aynı zamanda pencere - kapı endüstrisi de (plastik ve alüminyum pencereler dahil) Avrupa Birliği'nde 1,8 milyar Avro'luk ihracat değeriyle en üst sırada yer aldı. En önemli nokta ise mobilya, kapı ve pencerenin bütün Polonya’daki her bölgede üretiliyor olması. 
 
Otomotiv Sektörü
 
Polonya'nın kendi binek otomobili markası (Çek Cumhuriyeti'ndeki Skoda gibi) olmamakla birlikte OEM otomotive yönelik iki fabrikası mevcut: Fiat (Fiat Chrysler Automobiles) ve Opel (eski General Motors, şimdi PSA Group). 2017 yılında Polonya'da 515 bin adet araba üretildi. Bu çok etkileyici değilse de otomotiv için birçok TIER-1 ve TIER-2 fabrikası da var (örneğin: Toyota Motor, Valeo, Faurecia, Delphi, Kirchoff). Tüm binek otomobil endüstrisi Polonya'nın güneyinde yer alarak doğudaki Cracow'dan Yukarı Silezya'ya ve batıda Aşağı Silezya'ya kadar uzanmaktadır. Daha fazla OEM fabrikası hafif ticari araç ve kamyon alanında bulunmaktadır. Volkswagen ve MAN markaları mevcut. Ama en etkileyici olanı 5300 adetle otobüs üretimidir ve bu alanda Polonya, Avrupa Birliği'nde (Almanya ve İsveç'ten sonra) en büyük 3. üreticidir. MAN, Volvo, Neoplan ve Scania gibi birçok markanın Polonya'da fabrikaları var. Ama en etkileyici olan (1500 birimden fazla üretilen) Polonya’lı marka – Solaris’tir.
 
Havacılık Sektörü
 
Havacılık Polonya’daki en hızlı büyüyen sektör olup 100’ün üzerinde üretim yapan firma ile (23 000 çalışana sahip) havacılık potansiyelinin %90'ı Güney-Doğu Polonya Havacılık Vadisi'nde yer almaktadır. Havacılık endüstrisi ihracatı 2 milyar EUR'dan daha fazla bir meblağ üretiyor. Polonya'da faaliyet gösteren en tanınmış markalar Sikorsky, AgustaWestland ve Airbus Military'dir. Polonya'daki havacılık endüstrisi esas olarak askeri harcamalara bağlıdır. 
 
 
Inşaat Sektörü
 
İnşaat sektörü, bağlantı elemanlarının çok büyük bir başka tüketicisidir. On yıldan uzun bir süredir Polonya'da yatırım patlaması gerçekleşiyor. Ülkenin heryerinde yeni havaalanları ve futbol stadyumları yapılıyor. Sadece yeni yollar için Polonya Devleti 2023’e kadar 40 milyar EUR, demiryolları için ise 2021’e kadar 10 milyar EUR yatırım yapmak istiyor. Hava yolcusu sayısının yıllık %20 oranında artması nedeniyle Devlet, Varşova yakınında 100 milyon yolcu için 10 milyar EUR’luk yeni Merkezi Havaalanı (yeni demiryolu istasyonu ve tüm yol altyapısıyla) inşaa etmek istiyor. 
 
Elektronik ve Ev Aletleri Sektörü
 
Son olarak son derece önemli olan Elektronik ve Ev Aletlerine gelince bu sektör 16 milyar EUR’dan fazla üretim değeriyle büyük bir bağlantı elemanı tüketicisidir. Polonya’da Bosch, Siemens, Samsung, Whirlpool, Electrolux, LG, Zelmer (yerli marka) ve en büyük Polonya markası Amica gibi buzdolabı ile birlikte büyük pişirme ve yıkama makinesi fabrikaları var. Elektronikler için: Dell, LG, Flextronics, Sharp.
 
Bağlantı Elemanı Sektörü
 
Benim hesaplamalarıma göre Polonya’da 1500 firma bağlantı elemanı alanında faaliyet gösteriyor. Düzinelerce küçük ticaret firmaları (6’dan az çalışana sahip) bölgede faal. Ancak tüm Avrupa’ya ihracat yapan büyük üreticiler de mevcut. Polonya’da bağlantı elemanı üretimi Tablo 1’de gösteriliyor (1 EUR = 4,2 PLN; 1 TYR = 0,66 PLN). 2003’den bu yana Polonya üretimi neredeyse 3’e katlanmış bulunuyor. 595 milyon(PLN) seviyelerinden ortalama 1.500 milyon (PLN)seviyelerine yükselme gözlenmektedir. Ana ürünler metal vida, civata, özel ürünler ile ağaç ve pencere vidasıdır. 
 
Polonya’da üretilen bağlantı elemanları iç tüketimi karşılayamadığından ithalat oldukça gelişmiş durumda. 2003 – 2018 arası Polonya’nın ithalatı neredeyse üç kat arttı (Bkz. tablo 2). İthalat, iç talep ile neredeyse aynı oranda büyümektedir.
 
Tablo 2: 2010-2018 Polonya’nın bağlantı elemanı ithalatı [PLN milyon]
 
İthalatta en büyük kaynak ülke Almanya olup Polonya’ya gelen tüm bağlantı elemanlarının %30’u bu batı komşusundan gelmektedir. Bunu Tayvan, İtalya ve Çin izliyor. Özellikle Çin’den ithalat yıldan yıla artış gösteriyor. 2018 yılı için Türkiye 17. sırada yer aldı. Bunun anlamı Polonya ile uluslararası ticaret düşük bir seviyede ve Türk firmaları Polonya pazarındaki potansiyeli gerektiği gibi kullanmıyorlar. 
 
 
Tablo 3: 2016-2018’da Polonya’nın ülke bazında bağlantı elemanı ithalatı 
 
Polonya Orta ve Doğu Avrupa bağlantı elemanları pazarında çok önemli bir dağıtım merkezidir. 2003'ten bu yana, ihracat dört kat arttı ve 2018'de rekor 1,9 milyar PLN'ye ulaştı (tablo 4). Polonya’nın pazar kazanmaya devam ettiğini de belirtmekte fayda var. En büyük büyüme, Avrupa Komisyonu'nun Çinli bağlantı elemanlarına anti-damping vergileri uygulamasının hemen ardından gerçekleşti. 2009'dan 2011'e kadar, Polonya ihracatı %73 kadar yükseldi ki bu da bir şekilde Avrupa'daki birçok şirketin alımlarını Polonya'ya kaydırdığı tezini doğrulayabilir.
 
 
Tablo 4: 2010-2018 Polonya’dan bağlantı elemanı ihracatı [PLN milyon]
 
Polonya bağlantı elemanlarının en büyük müşterileri Almanya ve İngiltere olmuştur (tablo 5). Önemli bir nokta olarak, Polonya distribütörlerine erişim kazandığınızda, geleneksel olarak Polonya'da bulunan Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Romanya ve Macaristan gibi küçük pazarlara da erişebiliyorsunuz. Polonyalı şirketler zaten Asya pazarlarından iyi miktarlar ithal etmek ve Avrupa'daki uzman üreticilerden satın almak için yeterince büyük ve iyi organize olmuşlardır.
 
 
Tablo 5: 2016-2018’da Polonya’dan ülke bazında bağlantı elemanı ihracatı 
 
Polonya'daki şirketlerin özellikle dikkat ettikleri şey, elbette, kalitedir. İnşaat piyasasında, CE işareti veya Polonya inşaat işareti B olması önemlidir. Bu olmadan, büyük yatırımları ele almak imkansız. Polonya'daki otomotiv sektörü tarafından talep edilen ISO / TS 16949 sertifikaya yaklaşık 500 TIER-1 ve TIER-2 şirketi sahiptir. Kaliteye ek olarak, fiyat - envanter - teslim süresi ilişkisi de önemlidir. 
 
 
Türk üreticilerin Polonya için büyük bir avantajı, teslimatın zamanı ve maliyeti. Ayrıca Türkiye ile Polonya arasındaki çoğu bağlantı elemanı için gümrük vergisi yoktur.