Norm’da Mükemmeli Destekleyen Dimac | BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Güncellendi
preloader
saved
Operation Successful !

Thank you for choosing us

loader

Norm’da Mükemmeli Destekleyen Dimac

Dimac ve Norm Holding arasındaki işbirliği 20 yıl önce başladı ve Avrasya'da bağlantı elemanlarının üretiminde beklenen kriterleri aşmanın yolunu açtı.
 
Dimac Genel Müdürü Sn. Massimo Agrati ve  Norm Holding Başkanı Sn. Fatih Uysal ile yapılan bu söyleşi, bu başarılı ortaklığın hikayesini anlatıyor.
 
Bugün önde gelen Fastener OEM'lerinin asıl mücadelesi, geçici bir problem çözme kültüründen uzaklaşıp uzun vadeli değişim, inovasyon ve büyüme zihniyetini besleyerek işletmenin tamamında kalite ve mükemmellik kültürünü oluşturmaktır. Kurulduğundan bu yana NORM HOLDİNG'de olan budur.
 
Türkiye gibi, standartların sürekli yükseldiği bir pazarda, sıfır hata felsefesi, tedarik zincirinde yer alan tüm aktörleri kaçınılmaz bir şekilde etkilerken, üretim araçlarını denetleyen ve tespit eden bağlantılı alet ve sistemlere yapılan vurgu şimdi beklenenden farklı değil.
 
ISO 500 Listesinde 155 inci ve  EBSO (Ege Bölgesi Sanayi Odası) 100 listesinde 13ncü olması, Norm Holding'in büyüme trendini yansıtan gerçeklerdir.
 
Sn. Uysal, işiniz açısından 100% otomatik muayene ne kadar önemli?
 
“Şöyle ki; bunun zorunlu olduğunu söyleyebilirim. Müşterilerimizin montaj hatları, 24-7-365 herhangi bir kesinti olmadan çalışabilmeleri için yalnızca okeylenmiş parçalarla beslenmelidir.
 
 
Üretim sürecimiz, hammadde kalite denetiminden, tel çekme, kalıplama, diş açma, ısıl işlem ve korozyon önleyici yüzey kaplamaları gibi işlemlere kadar, sıfır ppm üretimi garanti etmeyi gerektiren uzun ve karmaşık bir adımlar dizisini içerir.
 
Satış verilerimiz ve yıllık ciromuz büyümeye devam ediyor, çünkü müşterilerimiz bütünüyle memnun, hiçbir şikayet yok. Bu yüzden bu yüksek teknolojiye bel bağlıyoruz.”
 
Sözünü ettiğiniz Dimac ile yirmi yıllık karşılıklı işbirliği, değil mi?
 
“Kesinlikle. Bu ortaklık, Babam ve Bay Agrati’nin Babası şirketleri yönetirken başlamış olup, geleceğe doğru genişleyerek halen devam ederek başarımıza katkıda bulunmakta ve müşterilerimizin sadakatini kazanmamızı ve sürdürmemizi sağlamaktadır.”
 
İtalyan Dimac, şimdilerde piyasada mevcut olan daha düşük kusur oranına sahip bağlantı ve sabitleme sistemlerinin teslimatını sağlamayı taahhüt eden %100 otomatik muayene ve ayıklama ekipmanı için dünyaca ünlü toplam çözüm sağlayıcısıdır.
 
Sn. Agrati, Dimac'ın şu anda nasıl bir çözüm sunabileceğini özetleyebilir misiniz?
 
“Makinelerimizi, Büyük Veri Analitiği, IoT, Robotik ve AR gibi yeni teknolojilerle birleştirerek yükselttik ve bunlar arasında bugün ölçüm, muayene ve ayıklama sistemleri  tam ürün grubu ve boyutsal ölçüm ve metalürjik kusurların ölçümü için son teknoloji lazer, edi akımı ve görüntü teknolojisi içeren  özel kontroller bulunuyor.”
 
Mükemmellik Modelleri
 
Her iki şirket de, belli ki Bağlantı Elemanı segmentinde bir mükemmellik kültürü oluşturmakla meşgul. Bazen tek gereken, mükemmellik örneklerini belirleyen ve diğer aktörleri kendileri için aynı şeyi yapmaya teşvik eden bir veya iki lider şirkettir.
 
Norm Holding ile Dimac arasındaki durum da bu. Öyle değil mi Sn. Agrati?
 
“Gerçekten, başarılı olmak istiyorsan, desteklediğin gruplarla mükemmel bir ortaklığa sahip olman gerektiğine inanıyorum.
Norm Holding'in Dimac muayene teknolojisine yaptığı yatırımlardan bahsedersek, Smyrna tesisindeki ayıklama merkezinde çalışan 25'ten fazla makinemiz var.
 
MCV1, MCV3 ve MCV5, mekanik ve optik %100 yüksek hacimli parçaların muayenesi ve ayıklanması için kullanılan otomatik döner tabla tabanlı makinelerdir ve özellikle somun civatalarımız ve patentli parçalar  için uygundur. Bu makineler, 360° civarında boyutsal kontrol ile uygulanan 100 muayene kriterine kadar tam bir denetimi garanti eder.
 
Değişim, operatörlerimiz tarafından parçadan parçaya çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilir ve yeni bir ürünün ayıklamasını 30 dakikadan daha kısa sürede başlatır”.
 
Sn. Agrati, Norm Holding fabrikalarına başka hangi ilginç modelleri sağladınız?
 
“MCV3 yeni nesil döner tabla, MCV3 yeni nesil döner tabla, özellikle özel cıvatalar için uygun olup Norm büyük boy parçaların %100 muayene ve ayıklanması için tasarlandı. Bu tür 12'yi aşkın makina Smyrna fabrikasında tam kapasite çalışıyor.”
 
Mükemmelleşmeye Devam…
 
Sn. Uysal, Dimac makine filosuna yapılan bu önemli yatırım, günümüz muayene ve ayıklama teknolojisi uygulamasının bağlantı elemanı segmentinde stratejik açıdan ne kadar önemli olduğuna dair kesin bir işaret midir?
 
“Evet, kesinlikle. Şirketlerimiz arasındaki anlaşma, üretimimizi sektörün gerektirdiği daha da yüksek standart kriterlerine uyarlarken dünya çapında tedarik için kalite sürecimizi artırmayı ve güçlendirmeyi hedefleyen stratejimizin bir parçasıdır.”
 
Sn. Agrati, Dimac muayene makineleri filosunun genişletilmesi, aynı zamanda güçlü ve her iki taraf için verimli bir ilişkinin doğal bir sonucu olarak mı ortaya çıkıyor?
 
“Elbette. Ve Norm'un gelecekteki başarısına katkıda bulunmaya devam edeceğimize güvenimiz tam. Norm dünya çapında birinci sınıf bir bağlantı elemanı tedarikçisi olarak tanınmaktadır ve Dimac, verimlilik kalitesini daha da artırmak için onları desteklemektedir”.
 
Dimac, halihazırda yüksek performanslı muayene ve ayıklama serisi özelliklerini geliştirmek için yeni teknolojilere yatırım yapmaya devam ederek, Türkiye üzerindeki stratejik konumunu güçlendirmektedir.
 
Yeni gelişmeler - örneğin son  SPC-ROBOT ya da DRA  Dimac Uzaktan Yardım uygulaması bu taahhüdün en yeni kanıtlarıdır.
 
Dimac, Norm Holding ve ekibi ile birlikte yenilikçilik ve mükemmellik hedeflerine gittikçe daha fazla iddialı olmak için uzmanlığını paylaşarak bugünün ve yarının bağlantı elemanı pazarının zorluklarının üstesinden gelmek üzere yola devam etmeye hazırdır. Bir sonraki Bağlantı Elemanları Fuarı İstanbul 2020, işbirliğini daha da güçlendirecek. Sonuçta, kalıcı bir mükemmellik kültürünün nasıl geliştirileceğini düşünürsek mükemmelliğin asla bir tesadüf olmadığını söyleyerek özetleyebiliriz. Her zaman yüksek niyet, içten gayret ve zekice icra etmenin sonucudur. Birçok alternatifin akıllıca seçimini temsil eder ve bunu şans belirlemez.