EMANAK vakumlu nitrürleme fırını yeniledi | BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Güncellendi
preloader
saved
Operation Successful !

Thank you for choosing us

loader

EMANAK vakumlu nitrürleme fırını yeniledi

EMANAK Group (Osaka) merkez fabrikasındaki bir “SUS410 Vakum Nitrürleme Fırını” güncelledi. Toplamda 5 tane var. Özellikle otomobil parçalarında paslanmaz çelik işleme talepleri artıyor.

Bu işleme fırınının tanıtımı üç yıldır planlanmaktaydı. Paslanmaz çelik ürünleri işleme siparişlerindeki yoğunluk nedeniyle tatillerde de çalışıyordu, ancak işlem verimliliğini artırmak için değiştirildiler. Seri üretilen zor bir teknolojiyi kullanır ve küçük bir makinenin üç katından daha yüksek bir işleme hızına sahiptir. Bu makine IHI tarafından üretilmiştir. Geliştirme ve kullanım için patent EMANAK'a aittir.

Son yıllarda otomobil bağlantı elemanları dışındaki parçalar arttığı için paslanmaz çelik işleme talebi artıyor. Bunun nedeni, otomobillerin ısı direncini arttırmak için çelikten paslanmaz çeliğe geçişin artmasıdır. Buna ek olarak, otomobil üreticileri verimliliği ve yakıt verimliliğini artırmak için motorun boyutunu azaltmaya çalıştıklarında ısı üretir. Bu nedenle parçalar paslanmaz çelik olarak değiştirilir ve ısıya dayanıklı ve inceltilmiştir.

SUS410, paslanmaz çelik kılavuz vidaları ve işlenebilirlik için gereken sertlik ve dayanıklılık gibi mekanik özellikler göz önüne alındığında optimum çelik tipidir. Bununla birlikte, ideal sertliği telafi etmek için vakum nitrürleme işlemi geliştirilmiştir. Paslanmaz çelik kılavuz vidaları ile bile, vidalama performansı çelik kılavuz vidalarındaki gibi olduğu garanti edilebilir.

SUS410 kılavuz vidası, vakum su verme ile parlak bir yüzey verebilir, ancak sertlik olduğu gibi kalır ve sertlik en fazla Hv400 civarındadır ve buna sertlik kazandırmak için temperlenirse, zorlaşır. Bu nedenle, bir kılavuz vida olarak gerekli sertlik yetersiz kalır.

Bu nedenle, vida yüzeyinin parlaklığını korurken azotu yaymak ve sertleştirmek için özel bir atmosferde sertleştirilebilecek şekilde geliştirilmiştir. Vakum nitrürleme yapılarak, yüzey sertliği Hv600 civarında ve nitrürleme derinliği 200 mikrondur. Bu makine, çok sayıda küçük seri üretilen ürünü ve hassas parçaları en iyi şekilde işleyebilir.

Gelecekte bir başka sermaye yatırımı olarak, yıl sonunda hattın verimliliğini daha da artırmak için yeni bir yıkama makinesi türü çıkarılacaktır. Buna ek olarak, IoT merkez ofis ve diğer fabrikalarda üretim yönetimi için kullanılacaktır. Verimlilik, IoT'nin tüm süreçlerini kavrayarak elde edilebilir.