Yenilikçi ürünler hayal ediyor ve çalışıyoruz | BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Güncellendi
preloader
saved
Operation Successful !

Thank you for choosing us

loader

Yenilikçi ürünler hayal ediyor ve çalışıyoruz

Bolt Bağlantı Elemanları A.Ş. Yön.Krl. Üyesi Sinan TOPUK ile yaptığımız söyleşi

Bolt Cıvata 1986 yılında kurulmuş olup, 1993 yılında Bursa’ya taşındı. 1997 yılında çok istasyonlu makine yatırımları yaptık. 2008 de de yine çok istasyonlu makine yatırımları yaparak özel parça üretimine ağırlık vermeye başladık. 2016 yılında yaptığımız 3,5 milyon dolarlık yatırımın 2 milyon 800 bin doları makine ve teçhizat, 700 bin doları bina ve diğer akşamlara gerçekleşti.  2019 ve 2020 yıllarında kaliteye yönelik laboratuvar ve ölçüm cihazlarına yatırımlar devam ediyor.  2019’da simülasyon programı dahil ettik. 2020’de yine laboratuvar ve seçme ayıklama makine yatırımları yapılacak. 

Türkiye’deki Ar-Ge merkezlerinden biriyiz

Bolt Cıvata olarak 6500 m2 kapalı, 1500 m2 açık alanda toplam 200 çalışanı ile faaliyet gösteriyoruz. Çalışanlarımızın yüzde 17’si mühendis, yüzde 25’i üniversite mezunudur. Türkiye’de AR-GE merkezi olmaya hak kazanmış olan bir laboratuvara sahibiz. Tübitak ve Kosgeb’de devam eden AR-GE projelerimiz var. Faydalı model çalışmalarımız devam ediyor. Soğuk şekillendirme olarak tamamen özel parçalar üretmekteyiz. Üretimin ve ihracatın yüzde 70’i otomotiv sektörüne yapılmaktadır, İhracatın büyük çoğunluğu Almanya’ya yapmaktayız, sonra İngiltere ve Fransa geliyor. Az da olsa Çin ve Amerika’ya ihracat yapıyoruz. 

Entegre bir tesis olma hedefindeyiz

5-6 istasyon makinelerde çap 3 ile 24 arasında ve 200 mm boya kadar üretim yapabiliyoruz. Yüzey işlem ve ısıl işleme kadar tüm işlemler kendi bünyemizde yapılmaktadır. 750 kg ve 500 kg kapasiteli 2 adet ısıl işlem fırınımız var. Şuan dışarıdan sadece kaplama hizmeti alıyoruz ama kaplama tesisi yeni yatırım planlarımız arasındadır. 2. operasyon bölümümüz mevcut olup, bu bölümde soğuk dövmede tamamlanamayan parçalar üretilmektedir.

Mamül üretim, diş açma, fosfatlama, tel çekme, ısıl işlem, paketleme ünitelerimiz mevcut. Komple entegre bir tesis olma yolunda ilerliyoruz. IATF 16949, ISO 14001, OHSAS 18001 belgelerine sahibiz.

Sektör veya ülke bazında değil, yenilikçi ürünler bazında hayallerimiz ve çalışmalarımız var. Önümüzdeki 10-15 yılda mevcut içten yanmalı motorların, dolayısıyla duman üreten teknolojilerin geri geleceğini tahmin ediyoruz ve bu doğrultuda bazı ürünler geliştirmek istiyoruz. Otomotiv, savunma sanayi, gemi sanayi gibi sektörleri bu grupta düşünebiliriz. Ayrıca bizim elektrikli otomotiv üretimimizle birlikte makine sanayimizde de gelişmeler olacağını değerlendiriyoruz. 

Ülkemizin bu sektörde yakın gelecekte söz sahibi olacağını düşünüyorum.

Türkiye’nin güçlü bir üretim gücü var. Avrupa’nın üretim üssü olma yolunda ilerlediğimizi düşünüyorum.  Geçen yıllara göre sektör biraz zayıf gidiyor olsa da firmalar gerekli önemleri aldılar. Mevcut konjonktürden dolayı bazı sektörlerde sıkıntılar olsa da ülkemizin dinamik bir yapısı var ve durağan süreç uzun sürmeyecektir. Hem özel hem de standart ürün imalatında sektörümüzün önünün açık olduğunu düşünüyorum. 80 milyon nüfusu olan bir ülkeyiz ve buna ilave olarak 4 saat uçuş mesafesinde etrafımızda büyük bir coğrafya var. Karamsar olmamızı gerektirecek bir durum göremiyorum.  3-5 yıl sonra belki başka şeyler konuşuyor olacağız. Değişimleri takip edip, yenilikleri yakalamak gerekiyor. Yakın gelecekte bizim sektörümüzde Avrupa’da ve Dünyada söz sahibi bir ülke olacağımızı düşünüyorum. 

Türkiye artık dünyada fiyat ile rekabet edebilecek bir ülke konumunda değil. Özellikle Marmara ve Ege bölgelerindeki maliyetle fiyat rekabetine uygun değil, bunun farkında olarak yatırım yapmak gerekiyor. Hırvatistan, Uzakdoğu ülkelerine ilave ve olarak Polonya, Romanya gibi yeni Avrupa ülkeleri fiyat rekabetinde bizi ilerleyen dönemde zorlayabilir. Biz tonaj olarak İtalya’yı geçip Avrupa’da 2.sıraya çıkabiliriz ama alttan gelen ülkelerde şuan bizi tonaj olarak zorlayacak bir ülke göremiyorum.