Otomotiv Endüstrisinde Son Gelişmeler | BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Güncellendi
preloader
saved
Operation Successful !

Thank you for choosing us

loader

Otomotiv Endüstrisinde Son Gelişmeler

Fiat Chrysler Brezilya’da Otomobil Satışlarından Ümitli

Fiat Chrysler otomotiv firmasının Latin Amerika CEO’su Antonio Filosa, 2020 yılında Latin Amerika’da otomobil satışlarının %1.5 artarak 4.2 milyon adede ulaşmasını beklediklerini söyledi.

Filosa yaptığı açıklamada, Arjantin gibi bazı Latin Amerika ülkelerinde ekonomik kriz devam etmekle birlikte, Brezilya ekonomisinin hızla toparlandığını ve yıl sonuna kadar otomobil satışlarının bu ülkede %6 artacağını iddia ederek, Fiat’ın satışlarında da %7 ile %9 aralığında bir artış beklediklerini belirtti.

Şirketin Brezilya’daki fabrikalarında, yürüyen aksam ve güç aktarım mekanizması üretimlerini arttıracaklarını söyleyen Antonio Filosa, yine aynı pazara yönelik yüzde yüz elektrikli bir otomobil modelini de satışa sunmayı planladıklarını sözlerine ekledi.

Arjantin’de ise ülkenin zorlu bir borç yapılandırma sürecinden geçtiğine ve krizin halen devam etmekte olduğuna dikkat çeken Filosa, otomobil satışlarının bu yıl  %15 azalarak 400,000 adede düşebileceğini tahmin ettiklerini söyledi. Buna rağmen, şirket olarak uzun vadeli düşündüklerini ve Arjantin’deki üretimlerine devam edeceklerini söyledi.

 

Avrupa’da Yeni Otomobil Satışları Ocak Ayında %7.4 Geriledi

Avrupa Otomobil Sanayicileri Birliği (ACEA) tarafından yapılan açıklamada, Ocak ayında Avrupa genelinde yeni otomobil satışlarının %7.4 oranında azaldığı bildirildi. Yapılan açıklamada, küresel ekonomideki yavaşlama, bazı AB Ülkelerindeki vergilerin yükselmesi ve Brexit sürecinin yarattığı belirsizliklerin halen devam etmesi, satışların düşmesine neden olan etkenler olarak sıralandı.

Birlik tarafından ortaya konulan istatistiki verilerde, AB, EFTA ve İngiltere’de trafiğe yeni kaydedilen otomobil sayısı Ocak ayında %7.4’lük bir düşüş ile 1.135 adette kaldığı görüldü.

Ülke bazında incelendiğinde ise otomobil satışlarındaki en sert düşüşün %18 ile İsveç’te gerçekleştiği görülürken, onu sırasıyla %13.4 ile Fransa, %7.6 ile İspanya ve %7.3 ile Almanya’nın takip ettiği belirtildi. İsveç’te 2020 yılından geçerli olmak üzere yeni otomobil alım vergilerinin ciddi oranda yükseltildiği öğrenildi.

 

IVECO BUS ve Otokar Üretim Anlaşması İmzaladı

Türkiye'nin öncü otobüs üreticisi Otokar; faaliyetlerini CNH Industrial N.V. çatısı altında sürdüren küresel otobüs üreticisi IVECO BUS ile IVECO BUS markalı otobüslerin Otokar'ın Sakarya'daki fabrikasında üretilmesine yönelik bir anlaşma imzaladı.

Anlaşma kapsamında Otokar, IVECO BUS'ın uluslararası pazarlara hitap eden mevcut otobüslerinin yanı sıra Doğu Avrupa, Afrika, Orta Doğu ve Asya'daki pazarlara yönelik olarak geliştirilen otobüs modelinin de üretimini Türkiye'de yapacak olup, FPT Industrial'ın motorları ile güçlendirilecek ilk modellerin üretiminin 2021 yılı içinde yapılması planlanmakta.

IVECO BUS, Otokar ile yapılan anlaşmayla üretim kabiliyetlerini arttırırken, mevcut üretim tesislerindeki düzenli faaliyetlerine de devam edecektir.

Çin ve ABD Yönetimleri Ülkelerindeki Otomotiv Sektörüne Destek İçin Geçici Mevzuat Değişikliği Planlıyorlar
Çin yönetiminin korona virüs salgını nedeniyle sıkıntıya giren otomotiv sektörüne destek olmak amacıyla, elektrikli araç üretim kotalarını geçici olarak gevşetmeye hazırlandıkları bildirildi. Çevre koruma amaçlı olan kota uygulamasının gevşetilmesine ek olarak, yeni hazırlanan bir diğer partikül salınım mevzuatının yürürlüğe girme tarihinin de altı ay sonraya ertelenmesi bekleniyor.
Öte yandan benzer bir adımın ABD tarafından da atılmasının beklendiği ve bu konuda Beyaz Saray’da bir çalışma yürütüldüğü öğrenildi. Yapılan çalışmada, otomobil üretiminde hali hazırda minimum %5 olan yıllık yakıt verimliliği artış zorunluluğunun %1.5’a çekilmesinin planlandığı öğrenildi.

Planlanan bu politika değişiklikleri, üretici firmaların zorunlu olan elektrikli araç üretme kotalarını azaltarak, kendileri için şu an daha karlı olan katı yakıtlı klasik araçları daha fazla üretebilmelerinin önünü açmayı ve bu kriz döneminde firmaları finansal açıdan bir nebze rahatlatmayı amaçlıyor.

Yeni nesil elektrikli araç üretimindeki kota baskısından geçici olarak kurtulacak olan otomotiv firmalarının, klasik araçlara göre çok daha maliyetli olan yeni model tasarımı ve geliştirme süreçleri ile ve çok daha agresif pazarlama ve reklam kampanyaları uğraşmamaları amaçlanıyor.