Mart Ayında Euro Bölgesi’ndeki İmalat Faaliyetleri Geriledi | BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Güncellendi
preloader
saved
Operation Successful !

Thank you for choosing us

loader

Mart Ayında Euro Bölgesi’ndeki İmalat Faaliyetleri Son On Yılın En Düşük Seviyelerine Geriledi

Euro Bölgesi’nde Mart ayı üretim ve imalat sektörü faaliyetlerine ilişkin IHS Markit tarafından yapılan araştırma sonuçları 1 Nisan 2020 tarihinde açıklandı. Korona virüs salgınına bağlı olarak alınan sağlık tedbirlerine koşut olarak küresel tedarik zincirlerinin bozulması nedeniyle hemen hemen tüm fabrikalarda üretim seviyelerinin sert bir şekilde düştüğü görülürken, önümüzdeki aylarda durumun daha da kötüye gideceğini işaret eden veriler de elde edildi.

Açıklanan araştırma sonuçlarına göre Mart ayında Euro Bölgesi Satın Alma Yöneticileri Endeksi, imalat sektöründe 44.5 puana geriledi. Şubat ayında 49.2 puan olan endeks, Mart ayı bitmeden önce yapılan flaş okumada ise 44.8 olarak ölçülmüştü. Bu endeks değeri, 2012 yılının ortalarında Euro Bölgesinde yaşanan borç krizinden bu yana gerçekleşen en düşük seviye olarak kayda geçti.

Bu gelişmelere ek olarak talebin de zayıflamakta olduğu görüldü. Fabrikalara gelen yeni siparişleri ölçen endeks de 49.4 puandan 37.5 puana gerileyerek son on bir yılın en düşük seviyesine geriledi.
Ayrıca diğer tüm alt endekslerin de 50 puanın altında kaldığı görülen araştırmada, gelecekteki üretim beklentisini ve piyasa iyimserliğini ölçen endeksin de 2012 yılından bu yana en alt seviyelere gerilediği öğrenildi.