Volkswagen Çin’deki yatırımlarını güçlendiriyor  | BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Güncellendi
preloader
saved
Operation Successful !

Thank you for choosing us

loader

Volkswagen Çin’deki yatırımlarını güçlendiriyor 

Alman otomobil üreticisi Volkswagen, Çin'deki elektrikli araç işini geliştirmek için ülkeye 2,1 milyar euro (yaklaşık 2,3 milyar ABD doları) yatırım yapmayı planlıyor. 

29 Mayıs'ta Pekin'de imzalanan anlaşmaya göre Volkswagen, 1 milyar avroluk yatırımla Anhui Jianghuai Automobile Group Corp., Ltd.'nin (JAC Motors) ana şirketi olan JAG'ın yüzde 50'sini satın alacak ve JAC Volkswagen'deki hissesini yüzde 75'e çıkaracak.

Başka bir işlemde Volkswagen, Hefei merkezli bir elektrikli pil üreticisi olan Gotion High-tech Co., Ltd.'nin yüzde 26,47 hissesini satın almak için 1,1 milyar euro ödeyecek ve en büyük hissedarı olacak.

Volkswagen, bir Çin pil üretim girişimine doğrudan yatırım yapan ilk yabancı otomobil şirketidir. Gotion'a göre yatırımın 2020 sonunda tamamlanması bekleniyor.

İki taraf, elektrikli araç aküleri alanında stratejik işbirliği yapacak. Gotion, Volkswagen'in sertifikalı tedarikçisi olacak.Gotion başkanı Li Zhen, Volkswagen ve Gotion arasındaki işbirliğinin Çin'in yeni enerji otomobil endüstrisinin gelişimi için yeni bir model oluşturduğunu ve Gotion'un küresel pil endüstrisindeki rekabet gücünü daha da artıracağını söyledi.

Volkswagen AG CEO'su Herbert Diess, şirketin güçlü ve güvenilir ortaklarla birlikte Çin'deki elektrifikasyon stratejisini güçlendirdiğini söyledi. Elektrikli otomobil işi hızla büyüyor ve JAC Volkswagen için büyük bir potansiyel sunuyor.Volkswagen Group China CEO'su Stephan Wollenstein, pazarı açmasıyla Çin'in Volkswagen'e yeni iş fırsatları sunduğunu söyledi.