Sağlıklı büyüme ve kârda güçlü artış | BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Güncellendi
preloader
saved
Operation Successful !

Thank you for choosing us

loader

BUFAB GRUBU - Sağlıklı büyüme ve kârda güçlü artış

2020 Üçüncü çeyrek

•    Net satışlar % 13 artarak 1.181 milyon kron (1.044) oldu. Organik büyüme % +1 oldu ve sipariş alımı net satışlardan daha yüksekti
•    Faaliyet karı (EBITA) % 61 artarak 142 milyon kron (89) ve faaliyet marjı % 12,1'e (8,5) yükseldi
•    İşletme nakit akışı 190 milyon krona yükseldi (122)
•    Hisse başına kazanç 2,46 krona (1,57) yükseldi
•    100 milyon kronluk maliyet tasarruf programı plana göre gerçekleşti

Ocak-Eylül 2020

•    Net satışlar % 9 artışla 3.518 milyon krona (3.223) ulaştı. Organik büyüme % -10 oldu ve sipariş alımı net satışlarla uyumluydu
•    Faaliyet karı (EBITA) % 16 artarak 361 milyon krona (311) ve faaliyet marjı % 10,2'ye (9,6) yükseldi
•    İşletme nakit akışı 391 milyon krona (255) yükseldi
•    Hisse başına kazanç 6,01 krona yükseldi (5,72)

CEO’dan genel bakış

2020'nin üçüncü çeyreğinde Bufab, tek bir çeyrekte şimdiye kadarki en iyi net karını ve güçlü bir nakit akışını elde etti.

Sonuçlar ayrıca yılın ilk dokuz ayında şimdiye kadarki en iyi sonuçlardı. Bufab'ın faaliyet gösterdiği ülkelerin çoğunda hız kesmeden devam eden koronavirüs salgını göz önüne alındığında, bu bir sağlamlık işaretidir. 2009'dan bu yana en büyük satış düşüşü olarak dokuz aylık dönemde - % 10'luk negatif bir organik büyümeye yol açtı.

Buna rağmen güçlü kazanç artışı, kısmen son iki satın almamızdan elde ettiğimiz iyi katkılardan kaynaklanmaktadır. Ancak üç önemli neden daha var. Her şeyden önce, koronavirüs salgını ve bununla nasıl başa çıkılacağı konusunda Asya'daki yan kuruluşlarımızdan erken bilgi edindik. Salgın daha sonra Avrupa ve Kuzey Amerika'ya ulaştığında, çalışanlarımızı, müşterilerimizi ve işimizi korumak için hızlı, esnek ve kararlı bir şekilde hareket edebildik. Bu, dünya çapındaki binlerce müşterimize iyi kalitede istikrarlı teslimatları sürdürmenin anahtarı oldu.

İkinci olarak, 2019 sonbaharında kapsamlı bir verimlilik ve tasarruf programını zaten başlatmıştık. Bu nedenle, Ocak 2021'den itibaren tam olarak yürürlüğe girecek şekilde, tam yıl bazında 100 milyon krona hızlı bir şekilde genişletmeyi başardık. Program plana göre ilerlemekte olup nispeten düşük yeniden yapılandırma maliyetleri ile hedeflerine ulaşacaktır.

Üçüncü ve en önemli neden, bir ticaret şirketi olarak Bufab'in esnek ve atik bir iş modeline sahip olmasıdır ki bu 2020 boyunca önemli bir özellik olmuştur. Pratik açıdan, 43 iştirakimiz çok kısa bir süre içinde faaliyete geçtiğinde gelişime uyum sağlamak için gerekli önlemleri uyguladı.

Üçüncü çeyrekte, tüm segmentlerde talepte kademeli bir toparlanma kaydettik. Çeyreğin sonuna doğru, satışlar 2019 ile uyumluydu. İyileştirilmiş brüt kar marjı ve keskin bir şekilde düşen maliyetlerle birleştiğinde, toparlanma, faaliyet karında ve faaliyet marjında güçlü bir artışa yol açtı. Maliyet seviyesi özel olarak anılmayı hak ediyor. 100 milyon kronluk tasarruf programı, çeyrek boyunca çok iyi sonuçlar verdi. Kuruluş, çalışan sayısında yüzde sekizlik bir azalmaya (satın almalara göre ayarlanmış) rağmen geçen yıla göre satış gerçekleştirmeyi başardı. Bunun nedeni, yıl boyunca hızlandırdığımız Liderlik stratejimizin bir parçası olan dijitalleşmeye yönelik sistematik çalışmalar ve dijitalleşme yatırımlarıydı. Ayrıca, tüm iş birimleri son derece etkin maliyet kontrolü sergilediler. Bu, çeyrek boyunca devlet sübvansiyonlarından neredeyse tamamen uzak durmamıza rağmen, çeyrek boyunca önemli maliyet tasarrufları sağladı.

Bufab bir büyüme şirketidir. Yedi yıl üst üste büyüme bildirdik ve bu eğilimi kırma niyetinde değiliz. Pandeminin neden olduğu pratikteki kısıtlamalara rağmen, güçlü müşteri ilişkileri kurmaya devam etmek için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Satış organizasyonunun motivasyonu ve gelişimi için önemli olan Satış Mükemmelliği programımıza da yatırım yapmaya devam ediyoruz. Bu önlemler, birincil odak noktası sürekli büyümeyi sürdürme olan "Yeniden Başlatma" temamıza dahil edilmiştir.

Satın alma stratejimiz, en son satın almalarımız HT BENDIX ve American Bolt & Screw'in güçlü kazanç katkılarıyla yıl boyunca güçlü bir özellik oldu. Mevcut pazar, yatırım kapasitesine sahip güçlü şirketler için birçok iş fırsatı yaratmaktadır. Bufab bu kapasiteye sahiptir ve tüm pazarlarda birçok fırsat görür. Gelecek vaad eden satın alma adayları ile çalışmaya devam ediyoruz.

Koronavirüs pandemisi benzersiz bir olaydır. Belirsizlik ve yeni riskler getirdiğini kabul etmeliyiz. Gelişmeyi dikkatle izliyoruz ve her zaman sağlık ve güvenliği ön planda tutuyoruz. Ama aynı zamanda müşterilerimize, çalışanlarımıza ve sahiplerimize istikrar ve güvenlik de sunmak istiyoruz. Düşük maliyet tabanımız, istikrarlı marjımız ve güçlü nakit akışımız esneklik ve güç sağlıypr. Bu şekilde, çeşitli potansiyel piyasa senaryoları için iyi donanımlıyız. Liderlik stratejimizdeki yatırımlara da devam edebiliriz.

Bugüne kadarki başarılı performansımızın en önemli unsuru, 28 ülkede 1.300'ün üzerinde “Çözüm Uzmanı” ndan oluşan çalışanlarımızdır. Olağanüstü esneklik ve sağlam bir iş anlayışı sayesinde olağanüstü sonuçlar elde eden herkese içten teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Müşterilerimize odaklanmamızı ve sürekli kârlı büyümeye yüzümüzü dönmemizi sağlayan şey budur.