Birinci sınıf tesislerde en üst düzeyde kaplama işlemi - BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

loader

Birinci sınıf tesislerde en üst düzeyde kaplama işlemi

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız ?

1974 yılında Uşak’ta doğdum. Evliyim ve milli yelkenci olan 16 yaşında bir oğlum var. 1997 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra 5 sene boyunca farklı firmalarda görev aldım. 2002 yılında Norm Holding bağlı şirketlerinden biri olan Standart Cıvata’da Kalite Güvence Müdürü olarak göreve başladım. 2 sene boyunca Kalite Güvence Sistemi kurulumu ve belgelendirme faaliyetlerini tamamladıktan sonra 2004 yılında Norm Coating’te Kalite Güvence Müdürü olarak çalışmaya başladım. 2011 yılından bu yana da Fabrikalar Müdürü olarak görev yapmaktayım. Bu yıl itibariyle Norm Holding’de 20 senemi geride bırakıyorum.

Norm Coating hakkında bizleri bilgilendirebilir misiniz?

Norm Coating’te göreve başladığımda, sadece bir adet çinko kaplama hattımız mevcuttu. Geçen bu süre içerisinde kaplamanın yanı sıra ayıklama ve paketleme proseslerini de bünyemize dahil ederek İzmir’de ve Salihli’de toplam dört adet üretim tesisimizde faaliyetlerimizi devam ettirmekteyiz. Bildiğiniz gibi kaplama prosesi ülkemizde genel olarak iptidai şartlarda, ağır beden işçiliği ile teknik ve standart bilgilere dayalı olmadan yapılmaktadır. Norm Coating olarak kuruluşumuzdan bu yana otomatik üretim sistemlerini bünyemizde barındırmaya önem vermekteyiz. Son teknolojik gelişmeleri takip ederek en üst düzey otomasyona dayalı sistemlere yaptığımız yatırımlarla hatlarımızı geliştirmekte ve makina parkurumuzu her geçen gün artırmaktayız. Her fabrikamızda kaplama konusunda testler yapabileceğimiz hem kimyasal hem de mekanik laboratuvarlarımız mevcuttur. Bu testler sonucunda proseslerimizi ölçüp müşteri şartnameleri ve standartları ile karşılaştırarak tekrar edilebilir başarılı sonuçlar elde etmekteyiz.
İş ortaklarımıza kaliteli hizmet vermek için tabi ki de sadece doğru makinaları almak yetmiyor. Ekip olarak da teknik bilgi seviyemizi eğitimler, fuarlar, seminerler, konferanslar, teknik çalışma grupları ve üniversiteler ile gerçekleştirdiğimiz işbirlikleri ile devamlı olarak geliştirmekteyiz. Bugün gururla söyleyebilirim ki; dünya standartlarındaki tesislerimizde, dünya standartlarında kaplama işlemleri gerçekleştirmekteyiz. İlk Türksat uydusunda yer alan vidaların çinko-nikel kaplamasının da Norm Coating tarafından yapıldığını belirtmek isterim.

Norm Coating olarak hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz ve müşterilerinize hangi hizmetleri sunuyorsunuz?

IATF 16949 sertifikasına sahip ve birçok OEM tarafından onaylı bir firma olan Norm Coating;  başta otomotiv, beyaz eşya, makine sanayi ve mobilya olmak üzere pek çok farklı sektöre hizmet vermektedir. Yüksek teknoloji ve üstün kaliteli kaplama çözümlerimizle bağlantı elemanları sektöründeki iş ortaklarımızın talep ettiği uygulamaların hepsini tesislerimizde gerçekleştirebiliyoruz. İhtiyaca yönelik yenilikçi kaplama çözümlerimizden bazıları şu şekildedir;

Elektrolitik kaplamalar: Asidik çinko, alkali çinko, çinko nikel, çinko fosfat, çinko kalay, çinko demir uygulamaları;
Lamelli kaplamalar: Delta, Geomet, Magni ve Atotech lisansları ile bulk, rack  ve sprey uygulamaları;
Adhesive coating and thread masking: 3M , Precote, Tuflok, Omnimask uygulamaları;
Bu uygulamaların yanı sıra hidrojen gevrekliği giderme tavlaması, cleanliness ve üstlak uygulama proseslerimiz de mevcuttur.
Özellikle otomotiv üretim sektörünün oldukça fazla tercih edilen çinko lamelli kaplama işlemini; bulk-rack-spray gibi farklı üretim teknikleri ile yapan lider firma konumundayız. Sürekli geliştirdiğimiz teknolojik altyapımız ve kaliteli hizmet anlayışımız ile dünyanın önde gelen otomotiv firmalarının onaylı tedarikçilerinden biriyiz.
Yeni yatırımımız olan Askıda Dip-Spin Çinko Lamelli Kaplama Teknolojisi ürünlerin üzerinde mekanik bir temasa neden olmadığı için bağlantı elemanlarındaki diş vurukları problemlerinin önüne geçmekte ve montajda yaşanan problemleri önlemektedir. Bu method şasi parçalarının kaplamasında da kullanılarak mevcut uygulamalara kıyasla çok daha ince bir kaplama tabakası ile hidrojen gevrekliği riski olmadan yüksek korozyon direnci sağlamaktadır.

Firmanızın laboratuvar alt yapısından, kaplamaların kalite kontrol ve test kabiliyetlerinizden bahseder misiniz?

Norm Coating bünyesinde İzmir’de iki adet ve Salihli’de iki adet olmak üzere toplam dört farklı üretim tesisi bulunmaktadır. Her bir üretim tesisimizde hem kimyasal hem de mekanik testlerimizin yapıldığı laboratuvarlarımız mevcuttur. Kimyasal laboratuvarlarda üretim süreçlerinin günlük, haftalık ve aylık banyo analizleri yapılmaktadır. Mekanik laboratuvarlarımızda ise müşterilerimizin şartnamelerinde bulunan ve ilgili kaplama standartlarında belirtilen testler yapılmaktadır.
 Firmamız bünyesinde gerçekleştirilen testler aşağıdaki gibidir.

-        Sürtünme katsayısı testi: M4-M24 arası test yapabilmekteyiz
-        Tuzlu su korozyon testi
-        Çevrim testleri ( Hızlandırılmış korozyon testleri.) Bu testte bağlantı elemanları  -40 , +60, yağmur, nem  gibi farklı koşullara tabi tutularak ürünlerin bir nevi hayatta karşılaşabileceği koşullara maruz bırakılmakta ve kaplamanın bu koşullara dayanıklılığı ölçülmektedir.
-        Teknik temizlik testleri: Bu testler sırasında bağlantı elemanları kapalı alanda bulunan özel temizlik prosesinde kirlilikten arındırılmakta, sonrasında özel test cihazlarıyla bağlantı elemanı üzerinde kalan kirlilikler ağırlık, partikül tipi (metalik, non-metalik,fiber), partilik büyüklüğü ve partikül sayısı olarak raporlanmaktadır.
-        Kilitli boya tork testleri
-        Etüv: Bağlantı elemanları standart ve şartnamelerinde belirtilen koşullarda testler yapılarak kaplamaların yapışma kabiliyeti kontrol edilmektedir.)
-        Diş mastarları: Bağlantı elamanlarının fonksiyonellikleri kontrol edilmektedir.
-        Yüzey pürüzlülük kontrolü
-        Lamelli kaplama yapışma testleri

Sürdürülebilirlik kapsamında kaplama tesislerinizde ve üretimlerinizde ne tür hazırlıklarınız / çalışmalarınız bulunmaktadır?

Sürdürebilirlik projeleri kapsamında Salihli’de bulunan iki fabrikamızın çatısına GES (Güneş Enerjisi Santrali) kurulmuştur. Bu çalışmalarımızı holding bünyesinde bulunan tüm şirketlerimizin üretim tesislerinde de yaygınlaştırarak karbon ayak izinin azaltılması yönündeki çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz. Bu çalışmalarımızla beraber ilk uygulamasına Sakarya’da başlayacağımız sıfır atık ve %98 su geri kazanım projemiz devreye girecektir. Bu projeler hemen akabinde tüm kaplama tesislerimizde yaygınlaştırılacaktır. Gelecek nesillere ve doğaya olan saygımızla Norm Coating olarak sürdürülebilir bir gelecek misyonumuzu gerçekleştirmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Norm Coating olarak projelerinizden bahseder misiniz?

Bağlantı elemanları dışında kalan sac parçalarının da kaplama hizmetini sağlayabilmek adına iki yeni ve önemli projemizi 2021 yılı itibariyle başlattık. İlk olarak İzmir’deki fabrikamız bünyesinde yer alacak ve yaklaşık 1.500 m2‘lik bir oturma yüzeyine sahip, tam otomasyonlu, robotik ve çevreci bir tesis olarak hizmete alacağımız yaş boya tesisimizi projelendirdik. İkinci projemiz olarak da 2022 yılının 3. çeyreğinde Sakarya’da hizmete girecek olan 18.000 m2 açık, 13.000 m2 kapalı alanda yaş boya, toz boya, kataforez kaplama, askı çinko ve çinko alaşımlı kaplama hizmetlerini vereceğimiz yeni fabrikamızın kurulumuna başladığımızı duyurmaktan mutluluk duyuyoruz.
İş ortaklarımıza daha kaliteli hizmet verebilmek adına yaptığımız yatırımlarından biri olan ve 2023 yılında kaplama konusunda hizmet vermeye başlayacak akredite laboratuvarımızın kurulumuna başladık. Norm Coating Academy kuruluşu ile paydaşlarımızı bilgilendirme eğitimlerine de 2022 yılı itibari ile başlıyoruz.