POLONYA BAĞLANTI ELEMANI PAZARI   - BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

loader

POLONYA BAĞLANTI ELEMANI PAZARI  

GSYİH (Milyon Dolar)– 699.559
Kişi Başı GSYİH (Dolar) – 18.506
Büyüme hızı (%) – 3,70
Nüfus – 37.802.000
Yüzölçümü (km2) – 311.889
Başkent – Varşova

 

2021 yılında Polonya ekonomisinin en önemli sektörleri toptan ve perakende ticaret, ulaşım, konaklama ve yemek hizmetleri (%24,9), Sanayi (%24,2) ve kamu yönetimi, savunma, eğitim, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri (%15,3) olmuştur.

AB içi ticaret Polonya'nın ihracatının %74'ünü oluştururken (Almanya %29, Çekya %6 ve Fransa %5), AB dışında %6 İngiltere'ye ve %3 hem Rusya hem de ABD'den yapılmaktadır.

İthalatın %67'si AB Üye Devletleri'nden (Almanya %27, Hollanda %6 ve İtalya %5), AB dışında %10 Çin ve %4 Rusya'dan gelmektedir.

İMALAT SEKTÖRÜ

Polonya, Avrupa'nın en hızlı büyüyen ekonomisi olarak hızla gelişen bir üretim gücüne sahiptir. Bu doğrultuda, yenilikçi üretim teknolojilerine olan talep de artış göstermektedir. Polonya Hükümeti, Polonya ekonomisini ileri seviyeye taşıyacak katma değerli imalata yönelik yatırımları teşvik etmekte ve yenilikçi Ar-Ge çalışmalarını desteklemek üzere hibeler ve kapsamlı destek enstrümanları sağlamaktadır. Polonya, ülkenin GSYİH'sine %22,4 oranında katkıda bulunan imalat sanayi ile AB içindeki en büyük altıncı imalat sanayi ülkesidir. Önde gelen imalat sektörleri şunlardır: Yiyecek ve içecek; otomotiv, metal ürünleri; kok ve rafine edilmiş petrol ürünleri, kauçuk ve plastik; kimyasallar ve kimyasal ürünler, metalik olmayan mineral ürünler; temel metal ürünler, çeşitli makine ve teçhizat, mobilya ve elektrikli teçhizatlardır. Polonya endüstriyel otomasyon ve üretim teknolojisine yönelik yatırımlar için bölgede cazibe merkezi konumundadır.

OTOMOTİV

Otomotiv sektörü, Polonya’da imalat sanayide toplam üretimde gıda ve içecekten sonra ikinci sırada gelmektedir. Sektör ayrıca yaklaşık 225 bin kişiye istihdam sağlayarak sosyoekonomik yapıda da önemli bir yere sahiptir. Sektör, Polonya genelinde 10 üretim tesisi ile toplam ihracatta %37’lik pay ve GSYIH’ya %15 oranında katkı ile büyümenin itici gücü konumundadır. Polonya’da araç üretiminde Volkswagen, FCA Group Opel; otobüs üretiminde Solaris, Man, Scania, Volvo, başta olmak üzere pek çok şirketin yatırımı bulunmaktadır. Volkswagen Poznan ülkedeki en büyük araç üreticisi konumundadır, toplam üretimin yaklaşık %50’si Volkswagen tarafından gerçekleştirilmektedir. Otomotiv yedek parça üretim ve ihracatında pazarda önemli bir konumu olan Polonya, otomotiv parça ihracatında dünyada 12. sırada yer almaktadır. Parçalı bir yapısı olan sektörde yerli ve yabancı 100 firma faaliyet göstermektedir.

YAPI VE İNŞAAT MALZEMELERİ

Son yıllarda kayda değer bir büyüme sergileyen inşaat sektörü Polonya genelinde önemli bir potansiyele sahiptir. Sektördeki söz konusu büyüme özellikle AB fonları ve kamu-özel sektör işbirliğinde gerçekleştirilen yol ve demiryolu projeleri başta olmak üzere altyapı yatırımlarından kaynaklanmaktadır. Bireysel, aile ve ev-ofis gibi farklı segmentlerde büyük siteler ve akıllı bina projelerine yoğun talep bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, oteller, perakende, hizmet ve ofis inşaatı gibi konut dışı inşaat sektörü 2021 yılında yaklaşık %20 büyüme kaydetmiştir. Konut ve konut dışı inşaatın haricinde Polonya’da inşaat sektörü özellikle otoyol, demiryolları özelinde altyapı projelerinde yoğunlaşmış olup, inşaat sektörü genelinde altyapı geliştirme çalışmaları %30’luk bir paya sahip olmaktadır.

PENCERE, KAPI, CEPHE VE TENTE SİSTEMLERİ

Polonya, Avrupa Birliği'ndeki en büyük doğrama üreticisi olarak 2021'de 2,9 milyar ABD doları olan tüm AB ihracatının %21'ini oluşturmaktadır. 10 bin montaj şirketi, 2,5 bin pencere üreticisi, yaklaşık bin kapı üreticisi, 100'den fazla geçit üreticisi var - çoğu Polonya'nın güneyinde, Krakow'a 200 km mesafede bulunuyor.