Amba: Tek bir makinede dakikada üretilen 420 mm uzunluğa kadar 80 tam dişli vida - BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

loader

Amba: Tek bir makinede dakikada üretilen 420 mm uzunluğa kadar 80 tam dişli vida

Yeni Hepsi Bir Arada makine, doğrudan bobinden tek bir sürekli döngüde tam dişli vidalar üretir.

Aachener Maschinenbau GmbH (Amba), uzun vidalı üretim için kanıtlanmış “Hepsi Bir Arada“ makinelerini daha da geliştirdi: Makineler artık 10 mm dış çapa sahip 420 mm uzunluğa kadar tam dişli vidalar üretebiliyor. İlk yeni nesil makineler, saatte yaklaşık 5.000 ahşap konstrüksiyon vidası ürettikleri çeşitli vida üreticilerinde halihazırda çalışmaktadır.

Yeni Amba Hepsi Bir Arada makineleri, bu olağanüstü uzunluk ve çaptaki vidaları tek bir döngüde üretebilen dünyadaki ilk makinelerdir. Doğrudan bobinden sürekli olarak çalışırlar. Bu nedenle, bir öğeyi birbiri ardına beslemek, kelepçelemek, işlemek ve çıkarmak artık gerekli değildir. Bu şekilde, makineler dakikada 80 tam dişli vidaya kadar verim hızlarına ulaşarak vida yapım endüstrisindeki çıtayı yeni bir performans seviyesine yükseltir. Daha güçlü ve aynı zamanda yüksek enerji tasarruflu tahrik, bu en yeni makine neslinin çekirdeğini oluşturur. Önceki tasarımdan daha kompakt, daha ekonomik ve daha sağlamdır ve önceki nesil makinelere uyarlanabilir.

Amba Satış Müdürü Georg Haas. "Yeni versiyonda, volan kütlesini öncekinin sadece üçte birine düşürdük. Bu, makinenin enerji tüketimini önemli ölçüde azaltır. Bununla birlikte, yukarı akış planet dişlisi ile makineler, önceki nesil makinelerden çok daha yüksek hızlara ve torklara ulaşır. Dahası, makinelerin kurulumu da daha kolay ve hızlı hale geldi," diyor. 

Yeni makinelerin geliştirilmesi, ahşap konstrüksiyon endüstrisinde ekstra uzun, yüksek performanslı vidalara olan talebin sürekli artmasından kaynaklandı. Georg Haas şöyle devam ediyor: "Yeni Hepsi Bir Arada vida yapma makinelerimiz bu trendi karşılıyor. Ahşap evler giderek daha popüler hale geldi. 2021 yılında ahşap evler ilk kez inşa edilen tüm evlerin yüzde 20'lik payını aştı. Bu eğilimin iki ana nedenden dolayı devam etmesi muhtemeldir: artan çevre bilinci ve ahşap evlerin inşa edilmesinin daha hızlı olması, aynı uzun vadeli değeri sağlaması ve bir tuğla ev kadar dayanıklı olması. "

Yeni makinelerin modüler tasarımı, vida üreticilerine maksimum esneklik sağlar. Örneğin, farklı uzunluk ve çaplarda yüksek çevrim hızlarında hem tam dişli hem de kısmi dişli vidalar üretebilirler. 

420 mm uzunluğunda tam dişli vida üretebilen ilk makineler teslim edildi ve halihazırda birçok vida üretim tesisinde başarıyla çalışıyor.